Avrupa’daki zararlı ürünlerin yüzde 62’si Çin malı

Avrupa Komisyonunun hazırladığı 2015 yılı raporuna göre Avrupa’da 2000’in üzerinden zararlı ürün tespit edildi ve bu ürünlerin üçte ikisi Çin’den geliyor.

Takı, ağır metaller yaralanma riski olan oyuncaklar, gıda dışında her yıl binlerce sağlığa zararlı ürün Avrupa Birliğine üye devletler tarafından tespit ediliyor. Erken uyarı sistemi sayesinde tehlikesi tespit edilen ürünler diğer ülkelere aktarılmakta ürünlerine geri çekilmesi gibi düzenlemeler yapılıyor.

Avrupa komisyonu tarafından Pazartesi günü sunulan 2015 yılı rapora göre 2745 bildirimden 2072sinde tehlike tespit edildi bunlardan 1700’ünden “ciddi risk” tespiti yapıldı. Avrupa’da en fazla vaka rapor etmiş ülkeler ise İspanya Macaristan ve Almanya. Tespit edilen zararlı ürünlerin %62’sı Çin’den geliyor.

Çin bu güne kadar Avrupa’dan yapılmış 11.540 bildirime yanıt verdi. Avrupa komisyonunda dosyayı takip eden Vera Jourova ürünlerin güvenliğini görüşmek için haziran ayından Çin’e gidecek.

Tehlikeli ürünlerde en büyük oran %27 ile oyuncaklarda

Çin’den gelen ve tehlike tespit edilen ürünlerden en fazla kategori oyuncaklarda. Ürünlerin %27’sı tehlikeli olarak tespit edilen oyuncaklardan sonra ile giyim ve moda ürünleri takip ediyor. Takı, giyim ve plastik oyuncaklarda tespit edilen kimyasal riskler sebebiyle doğurganlık sorunlarına neden olabilecek katkılar olduğu belirtildi.

Avrupalılar e-ticaret son on yılda %27 artış gösterdi, e ticaret yoluyla diğer ülkelerden gelen ürünler çoğunlukla güvenlik kontrolünden geçmeden tüketiciye ulaşıyor. Avrupa komisyonuna göre bu güven açığı ciddi tehlikeler oluşturuyor. Mehmet Dinç

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir