AP’den Türkiye’ye hem kınama hem övgü

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) bu sabah oturumlarında 18-Mart’ta Brüksel’de imzalanan mülteci geri kabul anlaşması görüşüldü. Türkiye’nin 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapmasından dolayı memnuniyet dile getirilirken bir taraftan da Türkiye’de yaşanan ifade ve basın özgürlüğü sorunları, temel insan hakları ihlalleri ve azınlık hakları gibi sorunların göz ardı edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Strasbourg’da yapılan oturumlarda konuşan Avrupa Birliği Konsey Başkanı Donald Tusk, balkan yolunun kapanmasıyla birlikte Akdeniz üzerindeki yolun daha da hareketlendiği söyledi. Akdeniz üzerinden geçen göçmenlerin sadece Suriyeli mülteciler olmadığı, Nijerya, Somali, Fil Dişi sahillerinden mültecilerin Avrupa’ya geçtiğini söyledi.

Tusk mülteci krizinde “üye devletlere, dayanışma içinde olmamız lazım” derken balkan yolunda 150 bin düzensiz göçmen bu rakam azalıyor Ocakta 70 bin , Şubat ayında 50 bin, Mart ayından 30 bin, ve Nisan ayında bu rakamın 3 bin’e düştüğünü söyledi. Tusk “Ocakta kışın ortasında 70 bin mülteci ağırlayan AB, eğer bu anlaşma yapılmasaydı bahar ayında ne kadar mülteci ile karşı kalınacağının anlaşılması gerek” ifadelerini kullandı.

20bin düzensiz göçmen Avrupa’ya Akdeniz’den geldi ve rakam yükseliyor, ama hepsi Suriyeli değil, Afrika, Nijerya, Somali, Fil Dişi ülkesinden geliyor. Sınırların kapandığından dolayı.

Mülteci krizinden dolayı, medyaya baskılar, insan hakları ihlalleri görmezden geliniyor

ALDE grubu başkanı Verhofstat Erdoğan’ın AB’ye şantaj yaptığı dile getirirken “sınırların anahtarını Erdoğan’a verdik” eleştirisinde bulundu. Mülteci krizinden dolayı Türkiye’de yaşanan temel insan hakları ihlallerinin, medya özgürlüğünün hiçe sayılmasının, azınlık hakları gibi konuların görmezden gelindiğini söyledi.

Verhofsatdt Avrupa liderlerini yüzleşmeye davet etti “İnsanlar anlaşma ile birlikte mülteci akınının durduğunu düşünüyorlar, Yunanistan’dan gelen 1700 mülteci 50’ye düştü fakat İtalya sahillerinden 2152 kişi ulaşmaya çalıştı” ifadelerini kullanıldı.

Verhofstad “Tek çıkış yolu kendimiz sorumluluk almalıyız yeni bir Avrupa Sahil ve Sinir Muhafızları, yeni bir Avrupa İltica Sistemi ve Avrupa Mavi Kart uygulamalıyız” önerilerinde bulunuldu.

AB değerleri pazarlık konusu olamaz

EPP grup başkanı Manfred Weber Erdoğan’a AB değerlerinin pazarlık konusu olmayacağı uyarısında bulundu. Weber, bu sorunu Türkiye ile çözmek zorunda olduklarını ve güven ikliminde ilişkilerin devam etmesi gerektiğini söyledi. Tüm bunlarla birlikte, ifade ve medya özgülüğü azınlık hakları, sanat özgürlüğü gibi konularda Avrupa değerlerinin tartışma konusu olamayacağını söyledi. “Komisyon sınırlara yeterli desteği vermeli, 400 çevirmen istendi 37 tane gönderildi. 472 göçmenlik memuru gerekli 31 tane gönderildi ve istenen 1500 güvenlik görevlisinden 339’u gönderildi. Bu eksikliklerimizle Erdoğan’a bağlılığımız devam edecek” ifadelerini kullandı. Mehmet Dinç – Strasbourg

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir