İsveçli siyasetçiler ne kadar kazanıyor?

İsveç’te başbakan, bakanlar ve meclisteki diğer politikacılar ne kadar kazanıyor? Bu soruyu Adil ve A. Hassan isimli iki vatandaş Alla Väljare isimli bir haber sitesine sordular; site de cevabı bir haber olarak okuyucularına duyurdu. Habere göre İsveçli siyasetçilerin aylık kazançları şu şekilde:

Stefan Lofven
Başbakan Stefan Löfven

İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in aylık kazancı 160.000 Kron

İsveç Meclis Başkanı, Başbakan kadar kazanıyor, yani 160.000 Kron

İsveçli bakanların aylık kazancı 127.000 Kron

Milletvekillerin aylık geliri 62 bin 400 Kron

Bu rakama, milletvekillerin mecliste katıldıkları çalışma gruplarından elde ettikleri gelirler dahil değil.

MAAŞ DEĞİL, KAZANÇ

İsveçli politikacıların bu aldıkları paraya “ücret, maaş” denmiyor, “kazanç” deniyor. İsveç’te politikacılar dört yıllığına seçiliyorlar, kaybedince gelirler de kesilmiş oluyor.

İl genel meclisindeki politikacılar ise meclistekilere göre daha az kazanıyorlar. 2014 verilerine göre, bir genel meclis üyesinin ortalama 29 bin 800 Kron aylık kazancı var.

İsveçliler politikacıların aldığı geliri hiç polemik mevzusu yapmıyorlar ama onlar hakkındaki en ufak bir şaibeyi ise affetmiyorlar. Nitekim İsveç’in en büyük partisi ve şu an da iktidarda olan Sosyal Demokratların eski lideri Mona Sahlin, bir çikolatayı parti kredi kartıyla aldığı iddiasıyla ciddi soruşturmalar geçirmişti.

Bundan önceki hükümetteki bazı bakanlar da evlerine gelen temizlikçilerin sigortalarını eksik yatırdıkları iddiasıyla büyük tepki görmüş ve o Bakanlar istifa etmek zorunda kalmışlardı. İrfan Güzelyurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir