17 Mayıs Norveç Bağımsızlık Günü coşkuyla kutlandı

Her yıl olduğu gibi bu yılda 17 Mayıs Norveç Kurtuluş Günü’nde renkli sahneler yaşandı. Kutlamalara, havanın da güzel olmasıyla çok sayıda Norveçli ve göçmen kökenli halk katıldı.

Bu yıl da 100’den fazla Oslolu öğrencilerin, çeşitli sivil toplum kuruluşların, engelli vatandaşların sabahın erken saatlerinde başkentin ünlü Karl Johans oluşturduğu dev kortej yürüyüşü önce Norveç Meclis Başkanı Olemic Thommessen, sonrasındaysa Kraliyet Ailesini selamladı.

Kutlamalara birçok göçmenin ellerinde Norveç bayrağı flamalarıyla katılması dikkat çekti. Ayrıca ünlü internet arama motoru Google, 17 Mayıs Norveç Bağımsızlık Günü sebebiyle özel bir doodle hazırladı.

Norveç, 17 Mayıs 1814’te Danimarka’dan ayrılarak Eidsvoll şehrinde bağımsızlığını ilan etti. Kraliyet Ailesi son günlerde anamuhalefet İşçi Partisi (Ap) 2. Başkanı Hadia Tajik’in, ”Monarşi kalkmalı.” şeklindeki açıklamalıyla gündeme geldi. Ancak, kutlamaların her yıl artması, halkın Kraliyet Ailesi’ne olan sevgisi olarak değerlendiriliyor. Engin Tenekeci

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir