25 yaş altı öğrencilere pasaport “harçsız” verilecek

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği harçsız pasaport işlemleri hakkında bir duyuruda bulundu.

İşte o duyuru: “492 sayılı Harçlar Kanununa eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olan vatandaşlarımıza pasaportları harçsız verilecek olup, başvuru sırasında sadece defter bedeli tahsil edilecektir.

Bu çerçevede, başvuru sahiplerinin, Büyükelçiliğimiz aracılığıyla pasaport başvurusu yapmaları halinde, okul öncesi/ilköğretim/ortaöğretim/dengi eğitim sistemine dahil kayıtlı öğrenci olduklarını belgelendirmeleri gerekmektedir.

Öğrenimine yurtdışında devam etmekle birlikte, yurt içinde harçsız pasaport başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ise Büyükelçiliğimiz Eğitim Müşavirliği tarafından verilen “Bulundukları ülkenin okul öncesi/ilköğretim/ortaöğretim/dengi eğitim sistemine dahil öğrencidir” uygun görüş yazısının aslını başvuru sırasında ülkemizde ilgili Emniyet Müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir.

25 yaşını doldurmamış olmakla birlikte, bulundukları ülkede herhangi bir kurs, seminer, sertifika tamamlama, bağımsız staj vb çalışma yapanların (okul öncesi/ilköğretim/ortaöğretim/dengi statüde öğrenim görmeyenlerin) harçsız pasaport başvurusu yapmaları mümkün değildir.

Yurtdışında herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olduğunu belgeleyenlerden 25 yaşını doldurmamış olan vatandaşlarımız da harçsız pasaport alma hakkına sahiptir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir