300 yıl sonra problemi çözen profesör, 700 bin doların sahibi oldu

Yaklaşık 300 yıldır çözülemeyen bir matematik denklemini 1994 yılında çözen Oxford Üniversitesi profesörlerinden Andrew Wiles, 700 bin dolarlık ödülünü nihayet aldı.

Merkezi Norveç’te bulunan Edebiyat ve Bilim Akademisi, matematik alanında Nobel olarak kabul edilen 700 bin dolarlık Abel Ödülü’nü, çözümünün üzerinden 20 sene sonra Andrew Wiles’e verdi. İsmini ünlü matematikçi Pierre Fermat’tan alan ve “Fermat’ın son teoremi” diye bilinen denklem 1637 yılından beri çözülemiyordu. Probleme göre: n sayısı 2’den yüksek tam sayı ise, xn + yn = zn şeklinde bulunan x, y, z sayılarının sıfırın üstünde tam sayı olması imkansız.

Fermat teorisine ilgisinin10 yasındayken yaşadığı Cambridge şehrinin kütüphanesinde bulduğu bir örnekle başladığını söyleyen Wiles, “Bu yıllardır kafamdan çıkmıyordu, bir şekilde çözmek zorunda olduğumu biliyordum” diye konuştu. 62 yasındaki matematikçi ödül sırasında hedefine varmış olmanın rahatlığıyla yaptığı konuşmasında “Sadece problemi çözdüğüm için şanslı değilim, aynı zamanda kendi alanımda yeni bir çağ açtım. Amacıma ulaştım, insan da zaten bunun için yaşıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir