AB, ekonomide Çin’e karşı yeni tedbirler getiriyor

AB, günlük 1 Milyar Euro’ya ulasan ticaret hacmi ile Avrupa Birligi (AB) ülkelerinin en büyük ikinci ticari ortağı olan Çin’e karşı, üye ülkelerdeki ekonomiyi ve rekabet kurallarını dengelemeye çalışıyor.

Çin AB’nin en önemli ticari ortaklarından birisi. Günlük 1 milyar Avroluk ticaret akışı ile AB’nin en büyük ikinci ticari ortağı. Çin pazarı birçok AB şirketi ve markasının için temel kar kaynağı haline gelmiş durumda. Çin’in pazar ekonomisi statüsü talebine karşı Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri AB sektörlerini ve istihdamı korumaya çağrıda bulundu. Çin’in pazar ekonomi statüsü ile tek taraflı imtiyaz verilmesine ciddi biçimde karşı çıkılıyor. Bunun yerine Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) hukukunun ortak biçimde yorumlanması için Komisyon’dan diğer önemli ticari ortaklar ile koordinasyon sağlamasını talep ediyor. Ayrıca DTÖ ile uyumlu bir çözüm bulunması için Komisyon’u önümüzdeki G7 ve G20 zirveleri ile AB-Çin Zirvesinden faydalanmaya çağırıyor.

AP milletvekilleri Perşembe günü kabul edilen, bağlayıcılığı olmayan kararda Çin’in pazar ekonomisi statüsüne ilişkin beş kriteri yerine getirinceye kadar AB’ye yapacağı ihraçların “standart dışı” muamele göreceğini belirtti. Damping ve ödeneklere ilişkin incelemeler için kullanılacak olan bu standart dışı metodun, AB sektörlerinde eşit rekabet ortamı sağlanabilmesi ve istihdamın korunabilmesi için Çin’in gider ve fiyatlarının pazar bazlı olup olmadığını değerlendirmesi gerektiği ifade edildi.

Ancak AB, bu standart dışı uygulamayı Dünya Ticaret Örgütü’ndeki (DTÖ) uluslararası yükümlülükleri ve özellikle 11 Aralık 2016 tarihinden itibaren Çin’e nasıl muamele edileceğine ilişkin değişiklikleri öngören Çin’in DTÖ Katılım Protokolü ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirebilmenin bir yolunu bulamalıdır.  77 çekimser oy ile birlikte 28’e karşı 546 oyla kabul edilen kararda milletvekilleri Komisyon’u bu gerekler arasında denge sağlayacak bir teklif oluşturmaya çağırıyor.

Çin’in aşırı çelik üretimi AB’yi olumsuz etkiliyor

AP milletvekilleri Komisyonu AB’deki ekonomik büyüme, çevre ve istihdamda ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçlara ilişkin AB şirketlerinin, sendikaların ve paydaşların kaygılarını dinlemeye davet etti. Özellikle AB’nin çelik sektörü vurgulanarak, Çin’in aşırı üretim kapasitesi ve bunun neticesinde meydana gelen düşük fiyatlı ihracatların zaten “AB’de güçlü sosyal, ekonomik ve çevresel sonuçları” olduğu ifade edildi.

Milletvekilleri Çin’den yapılan ithalatlarda AB’nin 73 anti damping tedbirinden 56 tanesinin uygulanmakta olduğunun altını çizdiler.

AB Anti Damping Kanununun Reformu

AP, ticaretini koruma enstrümanlarına yönelik genel reform ihtiyacının yakında ortaya çıkabileceğinin üzerinde durarak bu enstrümanların modern hale getirilmesi için Konsey’i 2014 yılında Parlamento’da oylanan teklif paketini açmaya davet etti.

Konunun geçmişi ve geleceği

11 Aralık 2016 tarihinden itibaren Çin’e nasıl muamele edileceğine ilişkin olarak yakın zamanda gerçekleştirilen genel kurul görüşmelerinden birinde AB Komisyonu üyesi Vytenis Andriukaitis, AP milletvekillerine şöyle dedi: “Komisyon, güçlü bir ticari koruma sistemi içerecek olan ve DTÖ kuralları ile uyumluluk sağlatacak bir dizi kurallar üzerinde çalışıyor, çalışma yaz tatilinden önce genel kurulda görüşülecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir