AB, vize serbestisi sözünü sulandırmaya çalışıyor

Financial Times gazetesi, Ankara’nın vize serbestisi sözünün yerine getirilmesi için baskı yaptığı AB’nin bu konuda temkinli olduğunu yazdı. Gazete, 80 milyon Türk vatandaşına vize muafiyeti vermek istemeyen AB’nin, anlaşmaya ilave şartlar ya da sulandırılmış koşullar eklemeyi düşündüğünü kaydetti.

Ankara, Avrupa Birliği ile arasındaki mülteci anlaşması kapsamında Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin haziranda hayata geçmesi için gerekli yasal ve idari düzenlemeleri hızla meclisten geçiriyor. AB’nin şart koştuğu 72 düzenlemeden geriye sadece 17’si kaldı. Kriterli yerine getirmek için çalışan Türkiye, 22 AB üyesi ile İsviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg ve Norveç’in dahil olduğu Schengen bölgesine vizesiz seyahat talebi yerine getirilmezse mülteci anlaşmasındaki taahhütlerine bağlı kalmayacağı restini çekti.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu ise göçmen anlaşmasının uygulanmasına dair hazırladığı ara raporunda Ankara’nın geriye kalan şartları yerine getirmesi durumunda 4 Mayıs’ta Türk vatandaşlarının haziran ayı sonundan itibaren AB’ye vizesiz seyahat edebilmeleri için gerekli teklifi yapacağını duyurdu. Raporda, Türkiye’den Yunanistan’a geçen mülteci sayısının azaltılmasında iyi bir ilerlemenin gösterildiği, fakat daha fazla çalışma yapılması gereken bazı alanlar olduğu belirtildi.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise AB’nin vize serbestisi konusunda temkinli davrandığını yazdı. Anlaşmanın kaderinin Türkiye’ye söz verilen ‘tatlandırıcılara’ bağlı olduğunu yazan gazete, AB’nin ise en önemli vaadi olan vize muafiyetini yerine getirmekte zorlandığına dikkat çekti. Avrupalı diplomatların ‘80 milyon Türk’e vize muafiyeti vaadi nedeniyle kıvrandığını’ kaydeden FT,  “Göç krizi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmaktan çekinen Fransa, Almanya ve bazı diğer AB üyeleri, Türkiye’ye sunulan vaatleri siyaseten daha hazmedilebilir hale getirmek için uğraşmaya başladı. Türkiye’ye sunulacak metne koruyucu maddeler, ilave şartlar ya da sulandırılmış koşullar eklenmesi gündemde.” dedi. Vize serbestisinin sadece yöneticilere ve öğrencilere verilmesi ya da Türkiye’ye özel kontrollerin çok sıkı olduğu bir vize serbestisi modelinin üzerinde konuşulan seçeneklerden olduğunu ifade etti.

Haberde, Komisyonu’nun vize serbestisi yönünde tavsiye kararı almasının beklendiği, ancak üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi engellerin aşılabilmesinin zor olacağına işaret edildi.

UKRAYNA’YA VİZE İZNİ
Üyelik müzakereleri yürüten Türkiye’ye vize muafiyeti verme konusunda gönülsüz davranan Avrupa Birliği, Ukrayna vatandaşlarının Schengen bölgesinde vizesiz seyahat edebilmesi  kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir