ABD Başkanı Biden resmen göreve başladı, Trump’ın politikalarını geri çeviren 17 kararnameyi imzaladı


ABD’de kasım başındaki seçimlerden bu yana yaşanan tartışmalar ve artan gerilimin ardından Joe Biden yemin ederek ülkenin 46’ncı başkanı olarak resmen göreve başladı.

BBC’de yer alan habere göre, Biden, ilk çalışma gününde Donald Trump’ın bazı önemli kararlarını geçersiz kılan 17 başkanlık kararnamesi yayımladı.

Bu kararnameler arasında bazı Müslüman ülke vatandaşlarına uygulanan ülkeye giriş yasağının kaldırılması, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne yeniden katılması, Paris İklim Sözleşmesi’ne yeniden taraf olması ve federal binalar ile toplu taşıma araçlarında maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor.

İlk siyah başkan yardımcısı Kamala Harris

Başkan Yardımcısı Kamala Harris de ABD’nin ilk kadın, ilk siyah ve ilk Asya kökenli başkan yardımcısı olarak tarihe geçti.

Eski Başkan Donald Trump ise yaklaşık 150 yıldır devam eden geleneği bozarak, halefinin yemin törenine katılmadı. Ancak Trump döneminin Başkan Yardımcısı Mike Pence törende hazır bulundu.

Trump, sabah saatlerinde Beyaz Saray’dan ayrıldı ve Andrews Hava Üssü’nde başkanlık uçağı Air Force One’a binmeden önce destekçilerine bir konuşma yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir