Hükümet kundaklamalara karşı harekete geçti

Birkaç haftadır ülke gündemini işgal eden araba kundaklamalara karşı hükümet harekete geçti. Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Anders Ygeman ve Adalet Bakanı Morgan Johansson vatandaşları ciddi şekilde huzursuz eden araba kundaklamalarının son bulması için somut adımlar atma sözü verdi.

Aynı zaman Göç bakanlığını da yürüten Adalet Bakanı Johansson başta Malmö olmak üzere birçok şehri huzursuz eden kundaklamalarla mücadele için söz konusu bölgelerde polis sayısını artıracaklarını ve de kundaklama cezalarını ağırlaştıracaklarını söyledi. Kundaklamaların sadece arabası yananları değil diğer vatandaşları da olumsuz etkilediğini belirten Johansson, riskli yerlere güvenlik kameraları yerleştireceklerini aynı zamanda yargılama süresini kısaltıp suçluları en kısa sürede hapse atacaklarını belirtti. Yeni teknoloji sayesinde normalde iki üç ay süren mahkeme safahatını iki üç haftaya indirmeyi planladıklarını belirten Johansson kundaklama suçunu araba çalma suçu ile aynı kategoride değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Başbakan Stefan Löfven de hükümet olarak problemin farkında olduklarını ve işi sıkı tutarak kundaklamaları sona erdirmeye çalışacaklarını belirtirken muhalefette bulunan Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf, hükümeti sadece genel geçer açıklamalar yapmak ve problemi çözecek somut adımlar atmamakla suçladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir