Avrupa Konseyi, Çocuk Hakları konusunda uyarılarda bulundu

Avrupa Konseyi, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da çocuk hakları konusunda konferans düzenledi. 2 gün süren konferansta 300’den fazla katılımcı vardı. 2 devlet başkanı, 16 bakan, uluslararası bazı organizasyonların temsilcileri, çocuk haklarını savunan organizasyon temsilcileri yanı sıra, 15 ila 18 yaş arası birçok genç de oturumda hazır bulundu.

Açılış konuşmasında sözü alan Avrupa Konseyi genel sekreter yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni, “Avrupa’nın en büyük misyonu Avrupa’yı demokrasinin merkezinde tutmak, evrensel insan hakları ve hukukun üstünlüğünü daima sağlamaktır. Ama şunu da göz ardı etmememiz lazım, bu misyon ileri jenerasyonların sonuca ulaştıracağı bir vazifedir. Çocuklar sahip oldukları haklardan ziyade, gelecekte bu hakların koruyucusu olacaklar” açıklamasında bulundu.

Konferansta, Avrupa’nın karşılaştığı yeni sorunlar ve zorlukların, çocuk haklarını arka plana atmak için devlet yöneticilerine bahane olarak görülmemesi ifade edildi.

SİBER-TACİZ VE PEDOFİLİ TEHLİKESİ

Avrupa Konseyi’nin 2016-2021 yılları arasında çocuk hakları konusunda niteliğindeki konferansta, üye ülkelere mülteci krizi sonucunda beliren sorunlara karşı çocukların nasıl muhafaza edilmesi gerektiği konusunda resmi stratejisi belirlendi. İnsan tacirlerinin avı haline gelen çocuklar, bu şekilde çocuklara yabancı düşmanlığı aşılanması gibi tehlikeler günlük yaşantımızda çok derin yaralar açabiliyor. Bunlara ek olarak fakirliği tetikleyen ekonominin belirsiz duruşu, eşitsizlik ve sosyal dışlanma, zararlı içeriğiyle sanal alem, internette pedofili tehlikesi ve siber-tacizciler, bütün bunlar çocuklar için büyük tehlike oluşturmakta.

Avrupa Konseyi ilk etapta 5 farklı konuya öncelik veriyor, tüm çocuklar için fırsat eşitliği, azınlık veya çoğunluk, engelli veya mülteci çocukların da karar verebilmesi, tüm çocuklara şiddetin olmadığı bir hayat sağlamak , tüm çocuklara uygun bir adalet, ve son olarak siber-tacizcilerine karşı çocukların sanal dünyadaki haklarının korunması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir