Avrupa Parlementosu milletvekilinden zehir zemberek açıklamalar

Avrupa Parlementosu Belçika milletvekili ve Yeşiller partisi eş başkanı, Philippe Lamberts, geçtiğimiz pazartesi günkü AB-Türkiye zirvesinden sonra parlementoda sert bir konuşma yaptı

Avrupa Parlementosu Belçika milletvekili ve Yeşiller partisi eş başkanı, Philippe Lamberts, geçtiğimiz Pazartesi günkü AB-Türkiye zirvesinden sonra parlementoda yaptığı sert konuşma anında haber kanallarının gündemine oturdu. Türkiye’yi şantaj yapmakla suçlayan Lamberts aynı zamanda AB ülkelerini de erdemli bir duruş sergileyememekle eleştirdi.

“Pazartesi günkü zirveden sonra aklıma ilk gelen şey “ahlaki çöküntü” diyerek başladığı konuşmasına, ” Tüm demokratik muhalefeti rededen, özgür basını hapsedip ağzına gem vuran, tek bir adamın isteğiyle polise ve hukuka diz çöktüren, seçimleri kazanmak için iç savaş çıkartmaktan çekinmeyen bir rejimi cezalandırmak yerine önüne kırmızı hali seriyoruz” diyerek hem Erdoğan’ı hem de AB’nin bu konudaki tutarsızlığını sert biçimde eleştirdi.

Konuşmasının devamında Türkiye’yi şantaj yapmakla suçlayan Lamberts, Erdoğan’ı Türkiye’nin Putin’i olmakla itham etti. Para, vize ve AB’ye giriş konusu dahil hiç bir şeyin artık onu tatmin etmediğini ve AB ülkeleri içinde Almanya hariç diğer ülkelerin , rahatları bozulmasın diye yaşananları korkakça görmezden geldiklerini ve tutarlı bir duruş sergileyemediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir