Avrupa’ya 2015’te 300 bin göçmen çocuk ulaştı

Avrupa’daki göçmen çocukların içinde bulundukları durumu değerlendirmek üzere bugün Paris’te bir konferans düzenleniyor. Geçen yıl şiddet ve ölüm korkusu içerisinde savaştan kaçan  300 bin  çocuğun Avrupa’ya ulaştığı tahmin ediliyor.

Türkiye’den Yunanistan’a geçen sığınmacı ve göçmenlerin üçte birini çocuklar oluşturuyor. Uzmanlara göre bu çocukların hayatları ve aileleri dağıldı. Yaşam, eğitim, sağlık ve adalet hakları bir kenara bırakıldı.

Avrupa adımlarını belirliyor

Avrupa Çocuklara Yönelik Ombudsmanlar Ağı ve Avrupa Konseyi ile işbirliği içerisinde, Fransa İnsan Hakları Savunuculuğu bağımsız kuruluşu tarafından düzenlenen bu konferansın en önemli konularından biri de Avrupa’nın bu sorunları çözmek için ne yapabileceği. Konferansta ayrıca, çocukların insan kaçakçılığı, şiddet, cinsel istismar ve taciz riskine karşı korunmasına ilişkin yöntemler de görüşülecek.

“Çocuklar idari gözetimin dışında tutulmalı”

Konferansın açılış töreninde konuşan, Göç ve Mülteciler Genel Sekreterliği özel temsilcisi Tomáš Boček konuşmasında şunları dile getirdi: “Ne olursa olsun, üye devletler sığınma talep eden ya da etmeyen bütün çocukları idari gözetim sürecinin dışında tutmalıdır”.

AB ülkelerinde alınan tedbirler izleniyor

Bu ayın başlarında Avrupa Konseyi, mülteci çocukların cinsel istismar ve tacizden korunması için Avrupa ülkeleri tarafından alınan tedbirleri incelemek üzere ayrıntılı bir izleme uygulaması başlattı. Bu uygulamanın öncesinde ise Irkçılığa ve hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa Komisyonu’nun 10 Mayıs tarihli tavsiyesi ile üye devletler; sosyal hizmet ve okulların, yasadışı olarak ikamet eden göçmenlerin kişisel verilerini göç idareleri ile paylaşma zorunluluğu olmamasını temin etmeye davet edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir