Bisiklet alırken dikkat

Sağlıklı yaşam için de tavsiye edilen bisiklet, kasları güçlendiriyor, nefes alımını düzenliyor, aşırı kilo alımını önlüyor, kolesterol, yüksek tansiyon, eklem ve romatizma ağrılarına da iyi geliyor. Fakat bisiklet alırken de sürerken de dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Yetişkinler bisiklet alırken ilk önce gövde (kadro) boyuna dikkat etmeli.
Doğru gövde olmayan bisikletlerde kullanıcı, bedenine büyük ya da küçük bisiklet kullandığı için istediği performansı alamaz. Bisiklet kullanırken ve sonrasında vücudunda ağrılar hisseder.

Çocuk bisikleti alırken en önemli konu jant seçenekleridir.
Çocukların, boylarına ve bacak uzunluklarına göre bisiklet seçmesi önemli. Bacak boyunun yetişmediği bisiklette çocuklar zorlanabilir, vücutlarında ağrılar hissedebilir, yanlış jant seçimi kaza yapmalarına neden olabilir.

Bisiklet binen herkes kask almalıdır.
Kask, kazalara karşı korur. Kaskın yanı sıra eldiven ve gözlük kullanımı da sürücülere daha güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanı sağlar.

Bisiklet alırken kullanım amacına dikkat edilmelidir.
Bisikletin nerede, nasıl bir zeminde kullanılacağı bisiklet alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Bisiklet bakımı bisiklet malzeme ömrünü uzatmasında önemli bir konudur.
Bisiklete binen herkesin mutlaka evinde zincir yağı olmalı. Sürüş sırasında zincir, gelen tozlar nedeniyle kirlenir. Aktarıcı makaralarda da bu tozlardan dolayı yağlı tabakalar oluşur.

Bisikleti haftalık olarak bulaşık sabunu ve süngerle çizmeden sabunlamak ve sonrasında mazot ve fırça ile bisikletin zincir ve ruble kısmını temizlemek gerekir. Bu işlemler sonrası zincir yağlandığı zaman bisikletin ömrü ve kullanımı kolaylaşır.

Her bisiklet kullanıcısının mutlaka bisiklete özel alyana sahip olması gerekir.

Bu sayede gidon, sele ayarı yapılabilir ya da herhangi bir gevşeyen vida anında sıkarak rahat bir bisiklet sürüşü sağlanabilir. Yedek lastik ve levye taşıyarak da patlak lastikler hemen değiştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir