Büyükelçi Türkmen: “Leylani’nin sözlerini ayıplıyorum, kınıyorum, lanetliyorum”

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Kaya Türkmen, Cumartesi günü Stockholm’de Sergel meydanında İsveç Azerbaycan Birliği tarafından düzenlen mitingde konuşan İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu yöneticilerinden Barbaros Leylani’nin sözlerine tepkisiz kalmadı.

Barbaros Leylani’nin yaptığı konuşma her sağduyulu insan gibi kendisini de ziyadesiyle üzdüğünü belirten Büyükelçi Kaya Türkmen, bu konuda sessiz kalmamın konuşmayı onayladığı şeklinde yorumlanabileceği düşüncesiyle bu açıklamayı yapma yolunu seçtiğini ifade etti.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Büyükelçi Türkmen, “adı geçen şahsın, üstelik Türk bayrağının altında, bütün bir ulusu hedef alan hakaret, nefret ve tehdit dolu sözlerini anlayışla karşılamak mümkün değildir. Bu konuşmayı hiçbir şüphe ve tereddüte yer bırakmaksızın ayıplıyorum, kınıyorum, lanetliyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

Büyükelçi Türkmen, “Sergel Meydanında sergilenmiş olan bu şuursuzluğun, İsveç’te temsil etmek onurunu taşıdığım aziz ülkeme, ulusuma ve bayrağıma leke sürmek için fırsat kollayan çevrelere bekledikleri malzemeyi vermiş olduğunu acıyla ve ibretle izliyorum. Bu konudaki tepkilerini çeşitli yollarla bana iletmekte olan vatandaşlarımın isyanına katılıyorum. Ulusların kardeşliği ve barış ülküsüne her zamankinden daha sıkı bir şekilde sarılmak durumundayız.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir