Danimarka, mutasyonlu koronavirüs sebebiyle bütün ülkeleri ‘kırmızı listeye’ aldı


Koronavirüsün mutasyon geçirmiş yeni türleri farklı ülkelerde görülmeye başlandı. Daha önce mutasyonun yayılmasını önlemek maksadıyla 17 milyon civarında vizonu itlaf kararı alan Danimarka hükûmeti, bu defa da, mutasyonla yeni tür koronavirüsün Danimarka’ya gelmesini engellemek için bütün ülkelere kapıları kapattı. Danimarka, bütün ülkeleri ‘kırmızı listeye’ aldı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Ulaştırma Bakanı Benny Engelbrecht ve Adalet Bakanı Nick Hækkerup’ün ortak basın toplantısında, başka ülkelerden Danimarka’ya giriş yapmak isteyenlerden son bir gün içerisinde yapılmış negatif sonuçlu koronavirüs testi isteneceği açıklandı.

Ülkeye giriş için ‘geçerli sebep’ şartı

Danimarka vatandaşı veya oturumu olsa bile negatif sonuçlu korona testi herkesten istenecek. Testi olmayanlar Danimarka’ya alınmayacak. Negatif koronavirüs testinin yanında Danimarka’ya giriş yapmak isteyenlerin “geçerli” bir sebebinin olması şartı da getirildi. Bir yakının ağır hasta olması gibi bir acil durum olmadıkça hiç kimse Danimarka’ya giriş yapamayacak.

Uygulama bugün saat 17.00’dan itibaren başlayacak, 17 Ocak’a kadar devam edecek. Uygulama, İsveç’te veya Almanya’da ikamet edip Danimarka’da çalışanları kapsamayacak. Uygulamaya devam edilip edilmeyeceğine pandeminin gidişatına göre tekrar karar verilecek.

Ayrıca Danimarka’da yaşayanların ülke dışına çıkmaması da tavsiye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir