‘Duble yol’ ne ki! Asfalttan elektrik üretiyorlar

İç piyasada seçim malzemesi olarak kullanıla kullanıla bitirilemeyen duble yollar, gelişmiş ülkelerde yapılan yol yatırımları ile kıyaslandığında devede kulak kalıyor. Avrupa’dan Çin’e, Güney Kore’den Malezya’ya kadar birçok yerde inşa edilen güneş panelli otoyollar hem elektrik üretiyor hem de buzlanmayı önlüyor. Üstelik çevre dostu…

Siyasilerin demeçlerine, bir kısım medyada çıkan yorumcuların tespitlerine, bazı köşe yazarlarının analizlerine bakarsak, bütün dünya bir olmuş Türkiye’nin gelişmesi karşısında hasetinden çatlıyor! Almanlar üçüncü havalimanını kıskanıyor, Avrupalılar yatırımlardan rahatsız, dünya ekonomimizin gidişatı karşısında hayran hayran bakıyor. Bir de duble yollar gerçeğimiz var ki henüz onu keşfetmiş değiller. O daha çok iç piyasada oy olarak karşılık buluyor. Peki bu devirde ‘Duble Yollar’ yapmak gerçekten oy isteme gerekçesi olabilir mi? ‘Bu devirde’ dememizin bir sebebi var. Çünkü bu devir artık vatandaşlarına ‘duble yoldan çok daha fazlasını’ vadeden ülkelerin devri. Üstelik bu tür karşılaştırmaları kompleks olarak algılamaya da gerek yok. Zira örneklerimiz sadece ‘Batı’dan değil. Çin’den Hindistan’a Güney Kore’den Japonya’ya kadar şehircilik anlamında birbirinden modern, akıllı üstelik çevreye saygılı yatırımlar var. İlk sırada güneş panelli otoyollar… Sizler için derledik.

Üstü güneş paneli, altı bisiklet yolu

Güney Kore’de otoyolların arasına yerleştirilen güneş panelleri elektrik üretmekle kalmıyor, kış aylarında otoyolun buzlanmasını önlüyor. Ürettiği elektrik ise ekonomiye katkı anlamına geliyor, üstelik çevre dostu bir enerji üretimi sağlanıyor. Panelli otoyolların tek faydası bunlar değil. Güneş panellerinin altında 32 kilometrelik bisiklet yolu bulunuyor. Paneller, bisikletçileri güneş ve yağmurdan koruyor. Başkent Seul’un 160 kilometre güneyinde yer alan 6 şeritli otobanda yapılan panellerin maliyeti bir hayli yüksek.

g01

Güneş topla benim için

Hollanda hükümeti “Solaroad” adını verdiği proje kapsamında ülkedeki bisiklet yollarını güneş paneli ile döşüyor ve böylelikle elektrik üretiyor. Geçtiğimiz yıl başlanan çalışmalar kapsamında cam gibi bir malzeme ile kaplı bisiklet yolu güneş enerjisini topluyor. Sistemin tahmin edildiğinden iyi çalıştığı açıklanırken Amsterdam’ın kuzeybatısında bulunan 70 metrelik test yolunun 3000 kwsaat enerji başka bir deyişle bir evi 1 yıl boyunca besleyebilecek enerjiyi ürettiği hesaplanmış. Solar Roadways adıyla bilinen proje, benzer çalışmaları Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde de yürütüyor. Bu arada Hollanda’da bazı yaya yollarında da solar paneller bulunuyor ve bu yolların her bir metrekaresi 3 ev için elektrik üretiyor.

kargo

Kargolarınız sürücüsüz taşınır

İsviçre ise 2030 yılına kadar kargo ve çöp taşımak için yeraltında sürücüsüz giden bir ulaşım ağı kuracak. Plan kapsamında ilk etapta Solothurn kantonundan Zürih’e yapılacak 70 kilometrelik tünelde kargolar ve çöpler taşınacak. Tünelde çalışacak insansız aracın saate 30 kilometre hızla gideceği belirtiliyor. Söz konusu yatırımın amacı, hızla artan nakliye hacmi. İsviçre yollarında taşınan malların 2030 yılına kadar yüzde 35 artacağının hesaplanması. Tünel taşımacılık sayesinde trafiğin büyük ölçüde azalması ve kazaların düşmesi bekleniyor.

gol

Göl üstünde akıllı evler

Avrupa ülkeleri, konut yetersizliğine karşı ilginç çözüm yollarına başvuruyor. Bunlardan biri de yüzen evler. Almanya’nın kuzeybatı Saksonya ile Güney Brandenburg’u birbirine bağlayan Lusatian Gölü’nde geliştirilen ev, bu sistemin en üst noktasını oluşturuyor. Fraunhofer Enstitüsü’nün geliştirdiği evler kendi elektriğini, suyunu ve ısınma kaynağını üretiyor. Isınma evin dışını kaplayan güneş pilleri ile evin içindeki şömine arasında kurulan bir sistemle sağlanıyor.

asfalt

Asfalta güneş paneli

Fransa Hükümeti, önümüzdeki 5 yıl içinde 1.000 kilometrelik asfalt yola güneş paneli döşeyip, 5 milyon kişinin elektriğini sağlayacağını açıkladı. 5 milyon kişi Fransa nüfusunun yüzde 8’ine denk geliyor. Söz konusu sistem Hollanda’daki bisiklet yoluyla aynı ancak Fransa, bu sistemi karayollarında kuran ilk ülke olacak. Ayrıca wattway adı verilen tasarım mevcut yolların üzerine döşenebiliyor.

lamb

Sinek öldüren sokak lambaları

Malezyalı bilim adamları sokak lambalarını ilgilendiren bir buluşa imza attı. Malaya Üniversitesi’nden bir grup, enerjisini güneşten ve rüzgardan elde eden sokak lambası icat etti. Üstelik sokak lambalarının tek marifeti bu değil. Aynı zamanda sivrisinekleri de öldürüyor ki sinek sorunu Asya ülkelerinde zaman zaman öldürücü boyuta ulaşabiliyor. Lambaların sinekleri nasıl öldürdüğüne gelince. Kana susamış sinekler UV ışıkları ile lambalara çekiliyor. Lambalar aynı zamanda titanyum dioksit ile kaplanıyor ki bu madde UV ışıkları ile birleştiğinde karbondioksid üretiyor. Hepimizin nefes alıp verirken açığa çıkan karbondioksit. Ve böylece sinekler yakınlarda yem olduğu konusunda kandırılıyor.

ev

Akıllı yumurtalar yuva oluyor

Belçika’lı bir firma tarafından üretilen yumurta evler bütün enerjisini kendi sağlıyor. Oldukça kullanışlı olan tasarımın içinde; mutfak, banyo, ışıklandırma ve 4 kişilik yatma kapasitesi bulunuyor. Taşınabilir olan 6,3 metrekarelik tasarım, ev dışında ofis, misafir evi veya bahçeli ev ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Enerjisini 600 wattlık güneş enerjisi panelinden ve 750 wattlık rüzgar tribününden sağlıyor. Yenilenebilir enerji sayesinde 9.744 watt/saat kapasiteli bataryasını dolduran Ecocapsule, aynı zamanda yağmur suyunu toplayarak arıtabiliyor. Nihan Sarıoğlu – YH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir