Eşi için ümitsizce ağlayan şirket sahibine tavsiyeler

Sevgili Ümit Burcu,

Bana ümit olabilir misiniz bilemiyorum fakat yazmak zorundayım. Küçük bir şirketim var. Çok şükür karnımız doyuyor. Geçim problemimiz yok. Fakat eşim problem. Sık sık darılıp ailesine gidiyor. Yine gitti. Bir hafta oldu, dönmedi. Çok üzülüyorum. Üzüntümden ve stresimden dolayı işlerim de kötüye gitmeye başladı. Akşamları eve gelince yokluğu beni ağlatıyor. Hatalarım oldu fakat ayrılacak kadar kavgamız olmadı. Lütfen bu konuda bana yardım ediniz. NOT: Köşenizi eşim de okur, takip eder. ÜMİTSİZ

Merhaba ümitsiz kardeşim,

Mektubunuzda hayli sıkıntıda olduğunuzu ve çıkış yolu bulmakta zorlandığınızı yazıyorsunuz.

Öncelikle tüm yaşadığımız sıkıntılar şer gibi görünse de hayırlara kapı aralama adına tokmak olabilir.

Ümitsizlik içinde dövünmek yerine, aile hayatınıza bakış açınızı değiştirebilir, farkındalığınızı artırarak aile hayatınızdaki eksik ve yanlışları tespit ederek işe başlayabilirsiniz.

Sen bir şirket sahibi olduğuna göre; şirket ortaklıklarında kâr da zarar da beraber çekilir. Şirketin çalışma sistemi, iş bölümü, gelecek planlaması, büyüme stratejileri gibi hayati konular ortakların biri biriyle istişaresi ile işler. Ortaklık feshinde dahi istişare kurumu çalışır ve belli yasal prosedürlerle anlaşırlar ve yollar ayrılır.

Esasen aile müessesi, toplumun en hassas ortaklık şirketidir. Aile, şirket gibi işletilmez fakat sistem aynıdır.

Yarı aksak, görevler ihmal edilerek yürütülen şirket; ortaklıkta adaletin, hakkaniyetin gözetilmediği noktada da büyük sıkıntılar doğurur. Bu durumda; aile şirketimde ortağıma adaletli davrandım mı, yükü ortak kaldırdık mı, sevinçleri ve neşeyi birlikte yaşadığımız gibi üzüntü ve sıkıntılarda birbirimize kenetlendik mi diye sormak gereklidir.

Ortağımın pes edip gitmesinde rolüm olmuş mudur? Eşimin üzerimdeki haklarını gereği gibi yerine getirebildim mi? Beklentilerim bir kadın için fazla mıydı? Aile şirketimde işi adaletli paylaşıp, birbirimize her konuda her aşamada destek olabildik mi? gibi benzer birçok sorular sormak gerekir. Aile müessesemiz çatırdıyorsa önce benim bunda payım ne kadar, nedir diye iç muhasebeye geçilmeli.

Yaşanan bu buhranın nedenlerini önce kendimizde bulmaya sonra çözüm için odaklanmaya geçmek gerek.

Çözüm ne olabilir?

Eşiniz eğer böyle bir ayrılığı tercih etmek istiyorsa, yükü artık taşıyamamış ve nefes almaya ihtiyaç duyuyor demektir. Bir süre sabırla beklemek ve öfke ve sinirler yatışınca konuşmayı teklif etmek gerekir.

Daha sonra bir aile danışmanı ile sorunlarınızı konuşmayı teklif edebilirsiniz. Bu tür ağır kırgınlıklar durumunda erkeğin çaresizlikten ağlamalarıyla, pişmanlık ifadeleriyle hanımının üzerine gitmesi fayda vermeyecektir. Bunlar günü kurtarma çabasından öteye geçmeyecektir.

İflasa giden şirketleri ancak iyi bir danışmanlık hizmeti, özgün gayretler ve büyük fedakârlıklarla kurtarabiliriz.

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir