Evlilikte kıskançlık…

Sevgili Ümit Burcu!

Allah rızası için bu perişan, şaşkın ve kararsız insana bir tavsiyede bulunun. Gerçekten derdim çok büyük. İki yıllık evliyim. Eşim inanılmaz derecede kıskanç. Bana nefes aldırmıyor. Hayatı zehir etti. Sık sık darılıp ailesine gidiyor. Bir aydan fazla kaldığı oluyor. Altı ay önce yine kavga ettik, tabii ki kıskançlık yüzünden ve ailesine gitti. Bir ay gelmedi. Ben gidip, yalvardım dil döktüm getirdim. Bu esnada benim bir yanlışım oldu. Evde yalnız kalınca internetten bir bayanla tanıştım ve devamlı yazıştım. Bulunduğum şehre bir defa geldi ve yüz yüze görüştük. Tabii ki eşim bu yazışmaları ve telefondaki mesajları gördü. Tekrar kavga ettik. Yine evden gitti. Ben zor durumdayım ve kararsızım. Akıl danışacak kimsem yok. Bu kıskanç hanımdan boşanayım mı? Yeni tanıştığım kadına da pek ısınamadım. “Boşan, evlenelim. Dini nikâhla olmaz” diyor. Ben de off deyip duruyorum. Sizden cevap bekliyorum. KARARSIZ

Değerli kararsız kardeşim!

Hayatta her alanda başarılı olmak elbette kararlı olmaya bağlıdır, fakat doğru karar verebilme yetisi basiretli olmaya bağlıdır. Her aldığımız karar önemlidir. Evlilik kararı, kararların en önemlisidir.

Sizin de belirttiğiniz gibi yuvanızı sorunlu ve çürük temeller üzerine kurmuşsunuz. Yani ilk düğmeyi yanlış iliklediğiniz için diğerleri de yanlış gidiyor. Yanlış yanlışı doğurmuş, basiret gözlüklerini takmayı unutmuşsunuz ve başka bir yanlışa da yelken açmışsınız. Çektiğin acılara, harama yönelişin dünyadaki peşin cezası olarak da bakmayı unutmamalısın.

Eşin kötü olabilir. Bu sana onu aldatma yetkisini vermez. Şunu da bilmeniz gerekiyor, yanlış evlilik yoktur, yanlış yönetilen evlilikler vardır. Kıskanç bir hanımla evli olmak elbette zordur ama çaresi de kıskandırmamak olmalıdır. Sen ise tam tersini yaparak, işi içinden çıkılmaz bir duruma getirmişsin.

Şimdi kıskanç bir eşi gerçekten bir başka kadın ile kıskandırıp, tamamen duygusal kopukluğa neden olup boşadığını düşünelim. Sonrasında ise bir başka karar ile diğer hanımla evlendiğini varsayalım. Sonuç olarak; karşında sana daima şüpheyle bakacak ve kıskanacak bir hanımdan farklı biri ile olmayacaksın.

Neden mi? Yuvasını sosyal medya üzerinden biriyle tanışıp dağıtmış, yeniden evlenmiş bir erkek, yine aynı şekilde başka biriyle tanışmayacağını hanımına asla garanti edemez. Ve aynı şekilde sen de kıskanmaya ve şüphe duymaya başlayacaksın. Bu şekilde sen yağmurdan kaçarken doluya tutulacak, büyük bir girdapta boğulacaksın.

Evlilik güven temelleri üzerine kurulan bir binadır. Güven olmayan yerde saygı ve sevgi uzun ömürlü olmayacaktır. Sonuç olarak elimdeki veriler ile sana bu ikinci şık için güzel bir tablo çizmem düşünülemez.

Evet, evliliğinize ilk düğmeyi yanlış ilikleyerek başladınız ve sorunlar var. Fakat bu gömleği çıkarıp, sana uymayan dar gelecek, sıkacak bir gömleği giymeni tavsiye edemiyorum. Halbuki diğer gömleği kaldığın yerden, düğmeyi düzelterek devam edebilirsin. Profesyonel yardım ve destek alarak mutluluğu tekrar yakalayabilirsin.

Güzel kardeşim! Senin manevi donanımlarınla ve basiret gözlüğüyle doğru bir karar alacağından eminim. Rabbim yâr, yardımcın olsun.

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir