Fransa’da “eve iş getirmek” yasaklanıyor!

Düzenlenmekte olan kanun tasarısıyla bundan böyle mesai saatleri dışında çalışanları meşgul edecek şekilde mail atmak ve aramak sınırlandırılıyor.

Her geçen gün hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonlar sayesinde zaman ve mekan farkı gözetmeksizin kullanıcılar maillerini ve mesajlarını kontrol edebiliyorlar. Bu durum mesai saatleri dışında olduğunda da iş stresi çalışanları her an takip eden bir tehlike arzediyor. Bunun önüne geçmek içinse Fransa’da bir yasa tasarısı hazırlık aşamasında. Eğer yasa kabul edilirse bundan böyle iş saatleri dışında çalışanlara işle ilgili mail, mesaj, çağrı ve her türlü bildirim yollamak yasaklanacak.

Fransa meclisindeki Sosyalist parti milletvekili Benoit Hamon tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla bu düzenlemenin yasalaşması öngörülüyor. Konuyla ilgili konuşan milletvekili ” işten çıkıyoruz eve gidiyoruz ama elimizdeki telefonlar sayesinde sanki hala işte gibiyiz. Elektronik bir tasma gibi. Yaşamımızı kontrol ediyor ve aile hayatımızı etkiliyor” şeklinde konuştu. Yılmaz Tandoğan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir