Futboldan bir yıldız kaydı: Johan Cruyff

Hollanda’nın dünya futboluna kazandırdığı en önemli isimlerden biri olan Johan Cruyff, 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Dünya futbolunun en önemli isimlerinden biri olan Johan Cruyff hayatını kaybetti. Bir süredir akçiğer kanseri tedavisi gören Cruyff’un hayatını kaybetmesi futbol dünyasını derinden yaraladı.

Futbol hayatına, doğduğu Amsterdam şehrinin takımı olan Ajax’ta başlayan efsane futbol adamı sergilediği performans, attığı goller ve sahadaki güçlü karakteri ile taraflı tarafsız bütün futbol severin gönlünde taht kurdu. Hollanda futbolu denildiği zaman akıllara ilk gelen isim olan Johan Cruyyf’u gelin daha yakından tanıyalım.

Temizlikçi annenin futbol yıldızı oğlu

25 Nisan 1947 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da dünyaya gelen Cruyyf, futbolla annesi sayesinde tanıştı. Ajax futbol kulubünde temizlikçi olarak çalışan Anne Cruyff, oğlunun da küçük yaşlarda futbola merak sarmasına neden oldu.

Küçük Cruyff biraz büyüyüp 12 yaşında geldiğinde kulüpteki görevlilerle konuşan annesi, oğlunu Hollanda’nın en köklü takımı olan Ajax’ın alt yapısına yazdırdı. 1959 yılında girdiği Ajax alt yapısında kendini her geçen gün daha fazla geliştiren Cruyff 17 yaşına geldiğinde Ajax’ın A takımıyla ilk maçına çıkma başarısını gösterdi.

Genç yaşlarda formayı kapan yıldız futbolcu, her geçen gün gösterdiği başarılı performans sayesinde Hollanda’nın yanı sıra tüm futbol severlerin dikkatini çekmeyi başardı.

19 yaşında, milli forma heyecanı ve ilk gol

Ajax’ta gösterdiği başarılı performans sayesinde Hollanda Milli Takımı’ndan davet alan yıldız futbolcu o dönemlerde portakalların formasını giyen en genç oyuncular arasında yer almayı başardı. Üstelik efsane isim Hollanda Milli Takımı’yla çıktığı ilk maçta gol atma başarınısı göstererek, büyük bir futbolcu olacağının sinyallerini o zamanlar vermişti.

Kupa koleksiyoncusu: 34 kupa

Total futbolun en önemli isimlerinden biri olan Johan Cruyff, oyun zekası ve kabiliyeti ile sadece kendine dehil futbolcuyken oynadığı takımlara ve teknik direktörken çalıştığı takımlarla toplamda 34 kupa kazanarak bu alanda da en önemli isimlerden biri.

Ajax’la birlikte unutlmaz başarılar

Ajax ile başarılı bir performans sergileyen yıldız futbolcu 1970 yılında kazanamadıkları Şampiyon Kulüpler Kupası’nı 1971, 1972, 1973 yılında kazanmayı başarardılar. Cruyff kupayı üç kez kazanan futbolu olarak da tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

Eşine söz verdi milli formayı bıraktı

Hollanda Milli Takımı’yla başarılı işlere imza atsa da hiç kupa kazanamayan Johan Cruyff, eşine verdiği sözden bolayı 1978 yılında milli formaya veda etti. 1966-1978 yılları arasında toplamda 48 kez giydiği turuncu beyazlı formayla 33 gol atan efsane futbolcu uzun süre de kaptanlık bandını taktı.

Barcelona günleri

1978 yılı Cruyff için veda yılları oldu. Önce milli takımı bıraktığını açıklayan efsane yıldız ardından alt yapısından beri formasını giydiği Ajax’tan da ayrılarak Barcelona’ya imza attı. Real Madrid’in ardında kalan Katalan ekibi Cruyff’la beraber yükselişe geçmeye başladı ve sezonu zirvede tamamladı.

Futbolu Ajax’ın ezeli rakibi Feynoord’ta bıraktı

Ajax’ta başladığı futbol hayatına yine aynı kulüpte bırakmayı hedefleyen Cruyff sözleşme uzatma konusunda yöneticilerle anlaşamayarak ezeli rakip Feynoord’a imza attı. Feynoord’ta 33 maçta 11 gol atma başarıısını gösteren yıldız futbolcu 1984 yılında aktif futbolculuk yaşantısını son verdi.

Teknik direktörlük kariyeri de muazzam

Teknik direktör olarak Barcelona ve Ajax’ı çalıştıran efsane futbolcu, Barcelona ile 4 kez İspanya Ligi şampiyonluğu, 3 kez İspanya Kupası, birer kez Şampiyon Kulüpler Kupası, Kupa Galipleri Kupası ve Avrupa Süper Kupası’nı kazandı. Johan Cruyff Ajax ile ise iki kez Lig Kupası  ve bir kez Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazanmayı başardı.

Total futbolun sembol ismi

Total futbolu denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden biri de hiç şüphesiz Johan Cruyff. Güçsüz fiziğine rağmen dayanıklılığı ve sahanın her tarafında bulunma kabileti sayesinde total futbolun sahadaki en önemli isimlerinden biri olan yıldız futbolcu, teknik direktörlük kariyerinde de total futbolunu en iyi uygulan isimlerden biri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir