Göteborg’da ‘Kültür ve Dil Festivali’ rüzgarı esti

Göteborg un merkezindeki Devlet Kütüphanesi Kültür Merkezi’nde (Stadsbibliotek) gerçekleştirilen ‘Kültür ve Dil Festivali’, Türkiye kökenli vatandaşların yanı sıra İsveçlilerin de büyük ilgisini gördü.

Organizatörlüğünü Platformen bünyesinde bulunan Föreningen Selma, Lära För Livet ve Dialogslussen’in gerçekleştirdiği festival, renkli gösterilere sahne oldu. Davetlilerin yoğun ilgisinden dolayı salonun dolup taştığı organizasyonda, bazı gösteriler ayakta alkışlandı.

ÇİN’DEN İSKANDİNAVLARA KADAR YELPAZE SAHNEDEYDİ

Göteborg’daki festivalin Şarkı yarışması bölümünde, 12-17 yaş arasındaki gençler kendi dillerinde veya farklı bir dilde şarkı söyleyerek hünerlerini gösterdiler. Program, Kafkas dansı ve Çin folklörü ile renklendi. Türkçe şiir haricinde Azeri kültür derneği tarafından hazırlanan Azerice şiir gösterisi büyük ilgi gördü.

Festivale katılan Ukrayna, Azerbaycan, Çin, Türkiye, İsveç ve Norveç kültürler dernekleri, program öncesi stant kurarak kendi kültürlerini, yörelerini tanıttılar.

FARKLI KÜLTÜRLER TEK ÇATIDA

Program çıkışı görüşleri alınan seyirciler, festival etkinlikleri dolayısıyla keyifli bir zaman geçirdiklerini, programa hayran kaldıklarını belirttiler.

Festival organizatörleri adına bilgi veren Büşra Önge; farklı kültürleri bir çatı altında toplamak için gerçekleştirdikleri bu girişimin amacına ulaştığını, katılanların gözlerinden okuduklarını ve bundan dolayı da kendilerini mutlu hissettiklerini dile getirdiler. İrfan Güzelyurt

festival2

festival3

festival4

festival5

festival6

festival7

festival8

festival9

festival10

festival11

festival12

festival13

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir