Gurbetçilerin hasret kaldığı buram buram Türkiye kokan 18 yiyecek

Güzel ülkemizin dünyada ün yapmış, dillere destan, lezzetli mi lezzetli burnumuzda tüten 18 yiyeceğini siz değerli okurlarımız için derledik.

Yurt dışında yaşayan her gurbetçi Türk mutfağının yokluğunu muhakkak ki hisseder. Artık Avrupa’da, Amerika’da veya her hangi bir yerde bir çok Türk lokantası olsa da, Bursa’daki İskender’in, Urfa’daki Kebab’ın, Konya’daki Etli Ekmek’in, Trabzon’daki Hamsi’nin, Hatay’daki Künefe’nin tadı bir başkadır.

Memlekete gittiğimizde yediğimiz o mis gibi yiyecekler gurbet ellerde her gün burnumuzda tütmüyor da değil. Gün içerisinde hatta çoğumuz da, “ah şimdi mis gibi kokan bir iskender yada ızgarada pişen kebaplar olsa da yesek” demiyor değiliz.

Biz de bu hasretinize fotoğraflarla da olsa bir nevi son vermek için Türk mutfağının o eşsiz lezzetlerini sizler için derledik.

İşte yöreden yöreye, İskender Kebap’tan Adana Kebab’ına, Hamsi Tava’dan Yaprak Sarması’na birbirinden lezzetli, buram buram memleket kokan Türk yiyecekleri.

1. Taze yağıyla, serinletici mis yoğurduyla Bursa’nın gururu İSKENDER KEBAP

200 yıla aşkın sofralarda kendine yer bulan İskender Kebap, en sevilen yemeklerin zirvesinde. Pide’nin üzerine ince ince doğranan etler, tere yağı, yoğurt bunların yanına da közde pişmiş domates ve biber oldumu tadına doyulmaz bir lezzet olan İskender’i tabi ki doğduğu yer olan Bursa’da yemek ayrı bir zevk.

2. Ninelermizin tatlı elinden tandırda GÖZLEME

İnce ince açılan yufkaların içini peynir, ıspanak veya patatesle doldurduktan sonra tandırda veya saçta özel olarak pişirilen Gözleme’nin tadına doyum olmaz.

3. Doğu Anadolu’nun ün yapmış lezzetli kebapları: URFA, ADANA, BEYTİ, ŞİŞ KEBAP

Türk halkı olarak hepimizin en sevdiği yemek türlerinden biri de ızgara. Hele ki doğu anadolu bölgesinde hazırlanan kebapları kömür ızgaranın üzerinde pişirmek, en çok hasretini çektiğimiz yiyeceklerin başında gelmesine neden oluyor.

4. Konya’nın dillere destan olmuş ETLİ EKMEK

Konya’ya gidip de Konya’nın Etli Ekmeğinden yememek olmaz. Etli ekmek de yaban ellerde en çok özlediğimiz yiyeceklerin başında geliyor.

5. Sofralarımızın vazgeçilmezi KURU FASULYE

Ee kuru fasulyeyi evimizde de yiyoruz demeyin. Türkiye’de yenilen kuru fasulyeyle buralarda yenilenler bir olur mu hiç.

6. Yiyen bilir tadını. Bağımlılık yapan KOKOREÇ

Türkiye sınırları dışında hala pek yaygın olmayan Kokoreç en çok özlenilen yemeklerden biri.

7. Hatay denildiği zaman akıllara ilk gelen ağızda eriyen bir tad KÜNEFE

Son zamanlarda her yerde yaygınlaşan Künefeler var bir de Hatay’da yapılan gerçek Künefe var. Şimdi bir Hatay Künefe’si olsa da yesek.

8. El emeği göz nuru, sarımsaklı, yoğurtlu MANTI

Hazır mantı falan olmayacak arkadaş. Ne o gidip marketlerden al, suya at olsun. Yok öyle kolay mantı. Anadolu’daki kadınlarımızın özenle yaptıkları Mantı’yla o hazır Mantıların tadı bir olur mu hiç.

9. Acısıyla, nar ekşisiyle artık milli yiyeceğimiz olan ÇİĞ KÖFTE

Avrupa pazarına da yerleşmeye başlayan Çiğ Köfte’yi şimdi Adıyaman’da, Urfa’da yemek vardı.

10. Can Karadeniz’in vazgeçilmez ürünü TÜRK ÇAYI

Karadeniz’in çay bahçelerinden toplanan yapraklardan elde edilen çay muhabbetlerin olmazsa olmazı. Hele sıcak yaz akşamlarında ailece bahçede oturulduğuna sohbetlerde içildikçe içiliyor.

11. Annelerimizin özenle hazırladığı TARHANA ÇORBASI

Önemli bölümü yoğurttan oluşan tarhana çorbası, Orta Asya, Balkanlar ve Anadolu’nun en çok tercih edilen lezzetlerinden biri.

12. Kahramanmaraş’ın bir diğer kahramanı olan MARAŞ DONDURMA

Gösterdiği başarılardan ötürü Kahraman ismini alan Maraş şehrinin bir diğer kahramanı da Maraş Dondurması.

13. Kokusuyla bizi bizden alan dünyaca meşhur bol köpüklü TÜRK KAHVESİ

Öğütülmüş kahve tanelerini pişirip içmek ağızda 40 yıl unutulmayacak bir tad bırakıyor.

14. Ege Bölgesi’nin yapraklarıyla sarılmış zeytiniyle hazırlanmış YAPRAK SARMASI

Ege Bölgesi’nde toplanan yeşil yapraklarla ve yine Ege zeytinyağıyla hazırlanan yaprak sarmasının hiç tadına doyulur mu?

15. Izgarada horon tepen hamsilerden hazırlanmış HAMSİ TAVA

Karadeniz denilince aklımıza Trabzon ee Trabzon denilince de aklımıza hamsi geliyor. Karadeniz sularından çıkarılan hamsiyi temizledikten sonra tavada pişirmek, ağzınız sulandı değil mi?

16. Uzaktan baktığımızda bile ağzımızı sulandıran BAKLAVA

Gaziantep’te yapılan, hafif şerbetli, çıtır yufkalı ve tabi ki bol fıstıklı baklavanın yerini hiç yurt dışında yapılan baklavalar tutabilir mi. Tabi ki hayır. Türkiye’ye gittiğimizde en çok yemek istediğimiz tatlıların başında gelir baklava.

17. Akdenizin mutfağının prensi TANTUNİ

Ufak ufak doğranan et parçalarını kızartılmış saçta pişirdikten sonra ekmek arası veya lavaşa sararak yemek özlediğiniz diğer bir yiyecek türü. Tabi Tantuni’yi de Mersin’de yemek ayrı bir lezzet.

18. Burun direklerimizi mis gibi kokusuyla saran  LAHMACUN

İnce hamurun üzerine kıyma, baharat ve salçöayı da ekledikyen sonra pişirmeye verdiğimiz lahmacunun, memlekette hem tadı hem de kokusu bir başka.

Saydıklarınızın dışında bunlar da vardı şunlar da vardı deyip unuttuk sanmayın. İşte Anadolu’nun bağrından kopan, hasretini çektiğimiz diğer Türk yiyecekleri.

1. İmam Bayıldı

2. Börekler

3. Yoğurtlu Madımak

4. Kazandibi

5. Mısır Ekmeği

6. Şalgam Suyu

7. Fırında Sütlaç

8. İçli Köfte

9. Oturtma

10. Tulumba

Isa Deari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir