Hamileler koronavirüs aşısı yaptırabilir mi?


Koronavirüse enfekte olanlar yaklaşık 5 ay boyunca tekrar yakalanmıyor, 5 ay boyunca bağışıklığa sahip oluyor, fakat 5 aydan sonra virüsü başkalarına bulaştırması mümkün.

İngiliz sağlık çalışanlarının yaptığı bir araştırma, Covid-19’a yakalanan kişilerin en az beş ay boyunca bağışıklığa sahip olabileceğini; ancak antikorlar geliştirenlerin hâlâ virüsü taşıyıp yayabileceğini ortaya koydu.

Public Health England’daki (PHE) bilim insanlarının ön bulguları, geçmiş bir enfeksiyondan Covid-19 antikorlarına sahip kişilerin yeniden enfeksiyon kapmalarının çok az ihtimal olduğunu gösterdi. Çalışmada daha önce enfekte olmuş 6 bin 614 kişi arasında yalnızca 44 vaka bulundu.

Araştırmada, geçmiş enfeksiyonun, Covid-19’a yeniden yakalanma ihtimalini en az beş ay boyunca yüzde 83 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Ancak, enfeksiyon geçirerek edinilen doğal bağışıklığı olan kişilerin koronavirüsü burun ve boğazlarında taşıyabilecekleri ve farkında olmadan başkalarına bulaştırabilecekleri kaydedildi.

Covid-19 atlatmış kişiler enfeksiyonu bulaştırabilir

Çalışmada, biri daha önce enfeksiyon belirtileri göstermeyen ve diğeri geçmiş enfeksiyon kanıtı bulunan iki grup insan altı aya kadar izlendi.

Gözlemlenen sağlık çalışanlarının yaklaşık 6.000’inin Covid-19 enfeksiyonu geçirdiğine dair kanıtı vardı, Yaklaşık 14.000 sağlık çalışanının koronavirüs enfeksiyonu kanıtı yoktu.

Araştırmacılar, korumanın tam olmadığı ve herhangi bir bağışıklığın ne kadar süreceğinin belirsiz olduğu konusunda uyardı. Virüse karşı bir dereceye kadar bağışıklığı olanlarda yine de Covid-19 görülmesi mümkün.

Çalışmanın lideri, PHE’de kıdemli tıp danışmanı Susan Hopkins, Reuters’a verdiği demeçte, “Artık virüse yakalanmış ve antikor geliştirmiş olanların çoğunun yeniden enfeksiyondan korunduğunu biliyoruz, ancak bu tam değildir ve korumanın ne kadar sürdüğünü henüz bilmiyoruz,” dedi.

Hopkins, koronavirüsü atlatmış kişilerin enfeksiyonu başkalarına bulaştırma riski olduğunu söyledi: “Hastalığa zaten sahip olduğunuza ve korunduğunuza inanıyor olsanız bile, ciddi enfeksiyonlar geliştirme olasılığınızın çok düşük olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak yine de bir enfeksiyon kapıp başkalarına bulaştırma riskiniz var.”

Hopkins, bu noktada daha önce Covid-19’u yakalamış olan kişilerin, hastalığı bulaştırmaktan kaçınmak için yine de sosyal mesafe kurallarına uymaları gerektiğini vurguladı.

Imperial College London’ın önde gelen epidemiyologlarından Niall Ferguson da “Çalışmanın gerçekten vurguladığı şey, enfeksiyondan hemen sonra muhtemelen yüksek düzeyde bir korumaya sahip olmanızdır, ancak bu zamanla çürüyecektir.” dedi.

PHE raporunda “Bu çalışma, birincil enfeksiyonun kısa ve orta vadede enfeksiyonu tekrarlamak için yüksek derecede bağışıklık sağladığı hipotezini desteklemektedir; bu, semptomatik enfeksiyonun çalışma yaşındaki yetişkinler için mevcut lisanslı aşılarla benzer düzeyde önlenmesi anlamına geliyor.” denildi.

Bahtiyar Küçük’ün Euronews’te yer alan haberinin kaynağı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir