Haziran ayında küresel sıcaklık rekoru yaşandı

Newyork’taki Columbia Üniversitesi Nasa ekibi tarafından yayınlanan verilere göre 2016 Haziran ayında yaşanan küresel sıcaklık, yılın ilk aylarını geride bırakarak en üst düzeye ulaştı.

1951/1980 yılları arasındaki sıcaklık ortalamasının baz olarak alındığı çalışmada 2016 Haziran ayında kaydedilen sıcaklığın bu baz sıcaklık değerin 0,79°C üzerinde olduğu belirlendi. Böylece Haziran ayı, bir yıldır süren rekor kıran aylar serisini devam ettirmiş oldu.  Ancak bu seri önümüzdeki aya gelindiğinde sonlanabilir.

Dünya’da El Niño yaşanıyor

Yukarıdaki harita, küresel sıcaklığın değişimi gösteriliyor. Yukarıdaki haritanın, 12 ayın ortalama sıcaklıklarını gösteren sol alttaki haritasına bakıldığında ise tropikal Pasifik üzerinden geçen uzun kırmızı şerit ön plana çıkıyor. Bu şerit, güçlü bir El Niño olayı olduğunu işaret ediyor. El Niño okyanus-atmosfer olayı, yüzey sularından çok fazla sıcaklık yükselmesiyle oluşuyor. Buna karşın yalnızca Haziran 2016 değerlerini gösteren sol üstteki haritada, Pasifik Okyanusu yüzeyindeki sıcaklığın nispeten düşüşte olduğunu görüyoruz.

2017’de artan sıcaklık eğilimi duraklayabilir

Hemen üstte yer alan haritanın sağ alt köşesindeki grafikte görüldüğü gibi, üç aylık küresel sıcaklık endeksindeki düşüş,  Pasifik Okyanusu’nun güçlü Niño’dan yavaş yavaş nötr duruma gelmesi ile açıklanabilir. Eğer bu nötre gidişin ardından tekrar El Niño yaşanırsa, 2016 yılı düşük endeksle sonlanabilir ve 2017’nin son iki yıldan daha az sıcak olmasına zemin hazırlayabileceği tahmin ediliyor. Meteoroloji açısından gayet normal bir durum olan bu değişim daha önce birçok kez yaşandı. Örneğin 1998/2000 seneleri arasında aynı süreç gözlenmişti. Ancak bu okyanus- atmosfer olayı, sıcaklıkların kısa dönemler içerisinde değişimini kalıcı olarak etkilerse, uzun vadede küresel ısınma eğilimini bastıramayabilir.

1980’lerden beri tahminler şaşmıyor

Journal of Geophysical Resarch (JGR) dergisinin James Hansen tarafından oluşturulan ekibinin yazdığı bir makaleye göre, BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu’nun kurulduğu 1988 yılından bu yana, sıcaklık değişimi her zaman daha öncesinden tahmin edildiği şekilde yaşandı. Bu durum, o dönemlerde bilgisayar gibi imkanlar bulunmamasına rağmen iklimbilimcilerin, iklim değişikliğinin anahatlarını analiz ederek modelleme yapmaları ile doğru tahminde bulunabildiklerini gösteriyor. Nature dergisinin 11 Temmuz sayısında yayımlanan ve 30 yıllık uydu gözlemlerine dayalı olarak yapılan bir diğer analiz ise, 1980’lere dayanan bu modeller ile bulut örtüsündeki temel değişimlerin de tahmin edilebildiğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir