Hükümet konut yasasını değiştiriyor

Ülkede uzun süredir devam eden kronik konut yetersizliği sorununu çözmek isteyen hükümet konut politikasında bazı kuralları değiştiriyor.

Söz konusu sorun nedeniyle yaklaşık 4 aydır görüşen kırmızı-yeşil koalisyon iktidarı ile muhalefette bulunan ittifak Partileri anlaşamadı ve muhalefet görüşmeleri terk etti. Taraflar görüşmelerin kesilmesinden dolayı birbirini suçlarken hükümet tek başına yola devam etme kararı aldı. Dün bir basın toplantısı düzenleyen Konut ve Şehirleşme Bakanı Peter Eriksson ve Maliye Bakanı Magdelena Andersson  gelecekte 700 bin konut yapımını içeren hükümetin yeni önerisini kamuoyuna tanıttı.

Hükümetin yeni önerisinin en dikkat çekici noktası ise konut piyasasında vergi üst sınırının geçici olarak kaldırılması oldu. Bunun konut satışından elde edilen kar ne kadar yüksek olursa olsun satıcının kazandığı kardan vergi ödemeyi erteleyebileceği anlamına geldiği belirtiliyor. Bu manevra ile hükümet konut piyasasında hareketliliği artırmayı hedefliyor.

Sonbaharda oylanacak olsa da yasa değişikliğinin geriye dönük olarak olacağı, yani yasanın bu günden itibaren geçerli olmaya başlayacağı bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir