İngiltere’de tarihi referandum başladı

İngiltere halkı Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda oy vermek için bugün sandık başında. İngiltere’nin AB’deki kaderinin belirleneceği kritik referandumun sonucu merakla bekleniyor.

İngiltere, Galler ve İskoçya’yı kapsayan ve ülkenin AB üyeliği kararı için oylanacak referandum, yerel saatle 07.00’da (TSİ 09.00) başladı. Oy verme işlemi yerel saatle akşam 22.00’a (TSİ 00.00) kadar devam edecek. Sandık sonuçlarının yarın sabah saatlerinde kesinleşmesi bekleniyor. Toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor.

İngiltere’de yaşayan İrlanda ve Milletler Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşları ve yurt dışında yaşayan ancak son 15 yılda en az bir kez seçmen kaydı yaptırmış İngiliz vatandaşları referandumda oy kullanabilecek. Seçmen kaydına göre söz konusu AB referandumunun, İngiltere’de bugüne kadar düzenlenen seçimlerde en çok katılımın olduğu seçim olarak görülüyor.

Bugün gerçekleşen referandumda Ada, AB üyeliğinin kaderini belirleyecek. Vatandaşlar ülkenin birlik üyeliğine “Tamam mı? Devam mı?” sorusuna cevap arayacak. Seçimin ilk sonuçlarının sandıklar kapandıktan sonra kalkan seçim yasağıyla birlikte TSİ 00.30 sularında açıklanması bekleniyor. Kesin sonuçların ise Seçim Komisyonu’na göre yarın sabah saatlerinde açıklanacağı tahmin ediliyor. Kesin sonuçlar yarın Manchester’ın şehir merkezinde, Seçim Kurulu Başlanı tarafından açıklanacak.

İngiltere’de tarihi referanduma yönelik “Ayrılmaya Oy Ver” ve “AB’de Kalalım” kampanyaları son dört aydır yürütülüyordu. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın öncülüğünde yürütülen “AB’de Kalalım” kampanyasının başarıya ulaşıp ulaşmayacağı ise ülkede büyük merak konusu. Bir diğer merak edilen konu da İngiliz liderin, sandık sonuçlarında başarıya ulaşmadığı takdirde Başbakanlık koltuğunu terk edip, etmeyeceği. CEREN KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir