IPhone’dan uyarı: “Telefonunuz dinleniyor olabilir, hemen update edin”

Apple yetkilileri uyardı, update yapılmayan iPhone’lar savunmasız vaziyette ve dinlenebiliyor.

İsveç gazetesi Dagens Nyheter’in (DN) haberine göre, Apple’a satılmış olan bir uygulamayı yüklemiş olanların telefonlarında bu tür dinleme hadiseleri olabilir ve buna karşı tedbir için iPhone’u sürekli güncelleyip korunaklı hale getirmek gerekiyor.

DN, bu yolla özellikle muhalif kimselerin ve gazetecilerin dinlenmiş olduğunu aktardı. Bu uygulamayı İsrailli NSO isimli Şirketler grubunun sattığı ifade ediliyor. İsrailli bu şirketin, hassas kişilerin telefonlarından elde ettiği bu bilgileri dünyanın çeşitli yerlerindeki hükümetlere, devletlere sattığı dile getiriliyor.

BÜTÜN BİLGİLERİNİZ ÇALINMIŞ OLABİLİR

Bu uygulamanın aslında cep telefonu takip amaçlı bir uygulama olduğu ama aynı zamanda kişilerin e-postalarının, yazışmalarının ve her türlü bilgilerinin kopyalanmasını ve başka yere aktarılmasını da sağladığı vurgulanıyor. Washington Post’a konuşan güvenlik şirketi Lookout’un başkan yardımcısı Mike Morray, bu uygulamanın şu ana kadarki en ciddi tehlikeli yazılım olduğuna vurgu yaptı.

New York Times Gazetesi’ndeki bir araştırmaya dayandırılan bu haberde, insanların yıllardır böyle bir suiistimalden haberi olmadan kullandığının altı çiziliyor. Bu uygulamayı ve suiistimali ilk fark edenin de insan hakları savunucuları Human Rights’ın olduğu da verilen bilgiler arasında.

Apple, bugün sitesinde yaptığı açıklamada, bir an önce telefonların  IOS 9.3.5 sürümü ile update edilmesi ve bu casus uygulamalara karşı korunaklı hale getirilmesi gerektiğini ikaz etti. İrfan Güzelyurt

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir