İspanya İsveçlilerin ikinci ülkesi oluyor

Sıcak ve güneşe hasret İsveçliler, Akdeniz ülkesi İspanya’ya akın ediyor. Son yıllarda yurt dışında ev alan İsveçlilerin sayısında büyük bir artış yaşandığı belirtilirken, İspanya’nın tercih edilen ülkelerin başında geldiği kaydedildi. Türkiye’ye de rağbet var.

İsveç Devlet Radyosu’nda yer alan bir habere göre, iki yıl öncesine oranla bu ülkede son ev alan İsveçlilerin oranında yüzde 46’lık bir artış yaşandı. Bu yıl bu 3 bin İsveçlinin İspanya’da ev aldığına dikkat çekildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gayrimenkul Danışmanı Kristina Lindholm, kendisinin de orada ev aldığını ve yakında taşınacağını belirterek, “ülkenin 320 gün güneşli olması İsveçlilerin buraya taşınmasında en büyük etken. Diğer bir etken burası çok daha ucuz. Örneğin Fransa’da ev arsa almak çok daha pahalı” dedi.

Fastihetsbyrån Utland emlak şirketinin müdürü Daniel Nilsson de İsveçlilerin İspanya ile 1950’li yıllardan beri geleneksel bir ilişkisinin olduğunu belirterek, “çok sayıda İsveçli buraya tatile geliyor. Ulaşımı kolay. Daha önce sadece zenginler ve genellikle 55 yaş üstü İsveçliler burada ev alırken, günümüzde orta sınıf, 35-55 yaş aralığında insanlar da alıyor. Bunlar emekli insanlar değil; hafta sonları, okul tatillerinde ve ya yaz tatillerinde güneşin tadını çıkarmak isteyen insanlar. Ama işini gücünü bırakıp burada yeni hayat kuran insanlar da var” diye konuştu.

İsveç’te bir sitede İspanya’dan 12 bin satılık evin ilanı bulunuyor. 800 ev ile ikinci sırada Türkiye yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir