İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu: İsveç’in her yıl 64 bin göçmen işçiye ihtiyacı var

İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu (Arbetsförmedlingen) ülkedeki işgücü sıkıntısını çözmek için göçmen işçilere ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

İş ve İşçi Bulma Kurumu, ekonomik büyümenin durmaması için İsveç’in her yıl 64 bin göçmene ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İsveç devlet televizyonu SVT’ye konuşan İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Direktörü Mikael Sjöberg, kalifiye işgücüne duyulan ihtiyaç giderilmezse önümüzdeki yıldan itibaren kamu ve özel şirketlerin büyük problemler yaşayacağını söyledi.

İş ve İşçi Bulma Kurumu yetkilisi Johan Bissman da “İsveç’in doğum oranı çok düşük. Ülke içindeki doğum oranları düşüyor. Büyümeye devam edebilmek için işgücü gerekli, dolayısıyla artan bir nüfusa ihtiyaç var.” diye konuştu.

İşgücü yetersizliğinin etkisi şimdiden bazı şirketlerde hissedildiğini belirten Johan Bissman, bu problemin 2017 yılında daha da büyüyeceğini ifade etti.

 

 

 

 

İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu: İsveç’in her yıl 64 bin göçmen işçiye ihtiyacı var” için bir yorum

  • 25 Eylül 2018 Salı tarihinde, saat 20:14
    Permalink

    Nitelikli meslek sahibi olarak İsveç`te serbest iş yapabiliyor muyuz ? Misal; Mimar ve inşaat müteaahhitliği faaliyetleri olarak İsveç`te çalışmak istesek devletin ve kurumların/vatandaşların bize olan his ve davranışları ne yönde olur ? Müsbet cihette destekleri olur mu ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir