İsveç medyasında bugün (06.04.2016) öne çıkan haber başlıkları…

DAGENS NYHETER

– Yapılan bir araştırma 2040 yılına kadar kanser vakalarının sayısının bugüne oranla yüzde 90 artabileceğini ortaya koydu.

– Hükûmet 90 günden uzun süreyle hasta olan işçilerin giderlerinin yüzde 25 oranında işveren tarafından ödenmesini öneriyor.

– Suriye savaşı BM’nin itibarını zedeledi.

– Okullarda sabah derse başlama saatinin değiştirilmesi trafiğin azalmasına katkı sağlayacaktır.

– Uluslararası Af Örgütü’ne göre dünya genelinde geçen yıl verilen ölüm cezalarının sayısı son 25 yılda verilen ölüm cezaları sayısından daha fazla.

– Ukrayna ile AB arasında imzalanan ortaklık anlaşması için Hollanda’da yapılan halkoylaması AB için büyük sonuçlar doğurabilir.

– Azerbaycan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinden Ermenistan ile Azerbaycan arasında süren Dağlık Karabağ çatışmalarında ateşkes kararı verildiğini duyurdu.

 

SVENSKA DAGBLADET

– Ilımlı Parti hükûmetin namus cinayetlerine yönelik cezaların artırılması konusunu ele alış biçiminden hoşnut olmadığını bildirdi.

– Panama Belgeleri’nin sızdırılmasının ardından belgelerde adı geçen İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson istifa etti.

– Brüksel’deki terör saldırıları nedeniyle bir süredir bu şehre yönelik seferlerine ara veren SAS havayolları, Stokholm ve Kopenhag’dan Brüksel’e yapılacak seferlere bugün itibariyle yeniden başlayacaklarını açıkladı.

– Birçok Amerikalı Donald Trump’a karşı Ted Cruz’u alternatif olarak görüyor, ancak Cruz bazı konularda Trump’tan daha da aşırılıkçı.

– Gazetenin kültür sayfasında Orhan Pamuk’un yeni romanı hakkında bir yazı kaleme alındı.

– BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson dünyada sivil halkın acı çekmesi, hastanelere saldırılması ve diğer birçok olay nedeniyle üzüntü içerisinde olduğunu söyledi.

– Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmadan sonra Avrupa’ya kaçak mültecileri taşıyan botların sayısında ciddi bir azalış gözleniyor.

 

AFTONBLADET

– ABD başkanlık seçimlerinde aday olan Cumhuriyetçi Donald Trump seçilirse Meksika’ya para musluklarını keseceğini söyledi.

– Yardım paralarının BM yetkilerinin Stokholm’e yapacakları ücretsiz seyahat için kullanıldığının ortaya çıkması eleştirileri de beraberinde getirdi.

– Gazete yazarlarından Lena Melin kimlik siyaseti üzerine bir yazı kaleme aldı.

 

EXPRESSEN

– Panama Belgeleri’yle ortaya çıkan skandala Fransız Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Larine Le Pen ve FIFA’nın yeni başkanı Gianni Infantino’nun da isimleri karıştı.

– Panama Belgeleri’nde Nordea bankasının Kazakistan’ın otokratik lideri Nursultan Nazarbayev’in yakın bir dostuna milyar kronluk kredi sağladığı iddia edildi.

– İslam Devleti yayınladığı yeni bir propaganda videosu ile Londra, Berlin ve Roma’nın yeni saldırıların hedefinde olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir