İsveç medyasında bugün (22.06.2016) öne çıkan haber başlıkları

DAGENS NYHETER

– EURO 2016 E grubunda mücadele eden İsveç kader maçına çıkıyor. İsveç bugün saat 21.00’de Belçika ile karşı karşıya gelecek.

– Hükümet konut politikasında bazı kuralları değiştirecek.

– İsveç’in sığınmacı yasalarını sertleştirmek için dün parlamentoda gerçekleştirdiği oylama sırasında parlamento dışarısında toplanan yüzlerce kişi yeni yasaların kabulünü protesto ettiler.

– İsveç vergi dairesi çocuk yaşta evlilik konusundaki bazı uygulamalarda ciddi değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

– İngiltere’de yapılacak olan halk oylamasına bir gün kala İşçi Parti’si İngiltere’nin AB üyeliğine devam etmesi için İngilizleri ikna etmeye çalışıyor.

– Eritre’de tutuklu olan gazeteci Dawid Ishaak’in serbest bırakılması için İsveç’in sesini yükseltmesinin zamanı geldi.

– AB Rusya’ya uygulanan yaptırımların altı ay daha uzatılmasına karar verdi.

– Afganistan güvenlik yetkilileri, Taliban örgütünün ülkenin güneyindeki Helmand’da bir otobüs konvoyunun yolunu keserek 60 kişiyi kaçırdığını duyurdu.

– Türkiye’de terör propagandası yaydığı gerekçesiyle Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü muhabiri Erol Önderoğlu gözaltına alındı.

– Alman mahkemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hakkında ağır hakaretler içeren bir şiir yazan komedyene destek veren Alman yayın kuruluşu Axel Springer’in CEO’su için yaptığı başvuruyu reddetti.

 

SVENSKA DAGBLADET

– İsveç Parlamentosu dün sığınmacı yasalarında bir dizi yeni tedbirlerin alınmasını kabul etti.

– İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılması İsveç için de bir tehlike oluşturuyor.

– Konut sorununu çözmek için düzenlenen toplantının yarıda kesilmesinden sonra ittifak partileri ile hükümet partileri birbirlerini suçlamaya devam ediyorlar.

– BM Güvenlik Konseyi’nde yer almak için Hollanda, İtalya ve İsveç arasında kıyasıya bir mücadele var.

– Yapılan bir araştırmaya göre İsveç’te her üç gazeteciden birisi tehdit ve tacize maruz kalıyor.

– İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılması halinde birçok Avrupa ülkesi arasında bu durum domino etkisi yaratabilir.

– AB Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ve AB Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Türkiye Temsilcisinin gözaltına alınması ile ilgili olarak, bu kararla Türkiye’nin temel haklar ve basın özgürlüğüne saygı yönünde verdiği taaddütlerin aksine hareket ettiğini söylediler.

– Gazete yazarlarından Alexandra Ivanov “Türk Ateşi ile Oynamak Tehlikeli” başlıklı, Türkiye ile AB arasında mülteciler konusunda yaşanan gelişmelere değindi.

 

AFTONBLADET

– İsveç eski Başbakanı Göran Persson İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmasının tehlikeli sonuçlar doğuracağı yönünde uyarıda bulundu.

– Yeşiller Partisi’nden dört isim sığınmacı yasalarının sertleşmesi için dün yapılan oylamada hayır oyu kullandılar.

– Dışişleri Bakanı Margot Wallström BM Güvenlik Konseyi’nde yer almak için çalışmalarda bulunmak amacıyla New York’a gidecek.

 

EXPRESSEN

– Konut ve Şehirleşme Bakanı Peter Eriksson ve Maliye Bakanı Magdelena Andersson gelecekte 700 bin konut yapımını içeren hükümetin yeni önerisini dün tanıttılar.

– Hillary Clinton ile Donald Trump arasındaki söz düellosu gittikçe serleşiyor.

– Başbakan Stefan Löfven’in maaşında aylık 4 bin kron artış oldu. Böylece başbakanın yeni maaşı 164 bin krona yükseldi.

– Güney Kore, Kuzey Kore’nin iki yeni balistik füze denemesinde bulunduğunu, bunlardan en az birinin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi.

– Modern Avrupa Tarihi Profesörü Hans Åke Persson Türkiye’deki güç dengesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan yararına nasıl değiştiğini içeren bir yazı kaleme aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir