İsveç Mülteci Yasası sertleştirildi: Süresiz otutum verilmeyecek

Avrupa’nın diğer ülkeleriyle kıyaslandığında son derece hoşgörülü göçmen kanunlarına sahip olan İsveç’te bu durum yavaş yavaş değişiyor. Bugün İsveç Parlamentosu’nda yapılan oylama sonrasında göçmen yasası sertleştirildi. İşte detaylar.

İsveç’te bir süreden beri ciddi tartışmalara neden olan mülteci yasası değiştirildi. Bugün Parlamento’da yapılan oylama sonrasında yeni göçmen yasası kabul edildi. Yeni yasa eskisine oranla daha sert maddeler içeriyor. Özellikle iltica başvurusu yapan mültecilerin hakları önemli oranda kısıtlandı.

 Neler değişiyor

Yeni yapılan düzenleme ile İsveç kanunları Avrupa Birliği’nin üye ülkelerden beklediği minimum standartlara geriletildi. Söz konusu değişikliğin en öne çıkan maddelerinden biri mültecilere verilen süresiz oturumların iptal edilmesi. Hatırlanacağı üzere İsveç geçtiğimiz yıllarda aldığı bir kararla iltica başvurusu yapan Suriyeli mültecilere süresiz oturum vereceğini açıklamıştı. Bu sayede geçtiğimiz yıl 160 bin kadar mülteci İsveç’e iltica başvurusu yapmıştı. Çok sayıda mülteci komşu Danimarka’da kalmayı bu yüzden reddetmişti. Ancak bu durum İsveç’te başta aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi (SverigeDemokraterna) olmak üzere geniş kitleler tarafından eleştirilmişti. Neticede hükümet bu kanunu değiştirdi. Yeni düzenlemeye göre iltica başvurusu yapan mülteciler bundan böyle süresiz oturum alamayacak. Mültecilere 3 yıllık geçici oturum verilecek. 3 yılın sonunda durumları tekrar gözden geçirilecek. Gerek görülmesi halinde oturum uzatılacak ancak gerek görülmemesi halinde ise söz konusu mülteciler ülkelerine iade edilecek.

 Aile Birleşimi ne olacak?

Yeni düzenlemenin öne çıkan bir diğer maddesi ise aile birleşimi konusunda. Halihazırdaki kanunlar mültecilere ülkelerindeki ailelerini İsveç’e getirme hakkı tanıyordu. Bu kişilere de süresiz oturum veriliyordu. Ancak yeni düzenleme ile mülteciler sadece birinci dereceden akrabalarını İsveç’e getirebilecek ve bu kişilere 3 yıllık geçici oturum verilecek.

21 Yaş Şartı

Yeni düzenleme ile mültecilerin İsveç’e getirmek istediği eşlerine yaş sınırlaması getirildi. 21 yaşın altındaki eşler aile birleşimi başvurusu yapamayacak bundan böyle. Hatırlanacağı üzere küçük yaştaki mülteci gelinler İsveç’te tartışmalara neden olmuştu.

Yaşların tıbben belirlenmesi

Son dönemde İsveç’e çok sayıda mülteci çocuk statüsünde başvuru yapmıştı. Ancak bu kişilerin gerçekte kaç yaşında olduğu tartışmaya açık bir konuydu. Bazı medya gruplarında yaşları büyük mültecilerin yetkilileri kandırmak için kendini 18 yaşın altında tanıttığına dair haberler çıkmıştı. Bu haberler yeni yapılan kanunda dikkate alındı. Bundan böyle İsveç’e gelen çocuk mültecilerin tamamının yaşları tıbbı yöntemlerle tespit edilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İsveç Entegrasyon ve Adalet Bakanı Morgan Johansson, “bu İsveç’in 2015 yılı son baharındakine benzer bir durumla tekrar karşı karşıya kalmaması için yapılması zorunlu olan bir şey” dedi. Johansson, “İsveç bundan böyle Avrupa’da mültecilere süresiz oturum veren tek ülke olmayabilir” diye konuştu.

Ne zaman devreye girecek?

Yeni kanunlar kabul edilmesi halinde 20 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek ve 3 yıl geçerli olacak.

Yeni düzenlemeler mülteciler için geçmişe dönük olarak da geçerli olacak. 24 Kasım 2015 tarihinden sonra iltica başvurusunda bulunan bütün mülteciler yeni kanunlara tabi olacak. Bu tarihten önce iltica başvurusu yapan mülteciler süresiz oturum alabilirken bu tarihten sonra başvuru yapan mültecilere geçici oturum verilecek. Öte yandan aile birleşimi kanunlarında ve oturum başvurularının kabul edilmesi için istenen şartlarda da bazı zorlaştırmalar yapılacak.

 Merkez Parti: İnsanlık dışı, Sol Parti: Berbat

Halihazırda sadece Sol Parti ve Merkez Parti kanuna karşı çıkmıştı. Sol Parti’den Christina Höj Larsen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “berbat bir kanun ne kadar süslerseniz süsleyin yine de berbat bir kanundur” demişti.

Merkez Parti’den Johanna Jönsson ise, “çaresiz durumdaki insanların aileleriyle birleştirmesini zorlaştırma insanlık dışı” demişti. Emre Oğuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir