İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu ve Barbaros Leylani’den duyuru

Stockholm’de yaşayan Azeriler, geçtiğimiz Cumartesi günü Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalini protesto etti.

İsveç Azerbaycan Birliği tarafından Stockholm’ün Sergel meydanında organize edilen mitingde konuşan İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkan yardımcısı Barbaros Leylani, sözleriyle büyük bir tepkiye yol açtı. Ölüm ve kan kelimelerinin geçtiği konuşması sonrası Türk İşçi Dernekleri Federasyonu bir duyuru yayınlayarak, Leylani’nin açıklamasının bilgileri dışında yapılmış talihsiz bir açıklama olduğunu belirtti. Kısa duyuruda “O konuşma federasyonumuzun görüşünü yansıtmamaktadır. Sadece Sayın Leylani’nin şahsi görüşüdür ve federasyonumuzu bağlamamaktadır.” İfadelerine yer verdi.

BARBAROS LEYLANİ İSTİFA ETTİ

Barbaros Leylani de yine federasyonun internet sitesinde bir açıklama yayınlayarak, istifa ettiğini duyurdu.

İşte o açıklama: “Arkadaşlar Cumartesi 2016.04.09 tarihinde yapmış olduğum konuşma bazı yanlış anlaşılmalara yol açmış ve birtakım art niyetli insanlar tarafından yanlış yönde kullanıldığını gördüm.

Öncelikle yapmış olduğum konuşmanın uzaktan yakından İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu ile alakası yoktur. Zamanın darlığı ve hazırlıksız yakalanmamdan dolayı, duygusal davranıp, heyecanlanarak dilimin sürçmesi sonucu, konuşmam yanlış anlaşılmalara yol açmıştır.

Barışçıl Ermenilere karşı hiçbir sözüm yoktur sadece çocukları, kadınları yani sivilleri öldürenlere karşı eleştirisel konuşma yapmak istemiştim. Birde son zamanlar da terör örgütü PKK’ ya kucak açan Ermenistan rejimini eleştirmek istemiştim. Fakat yanlış anlaşıldı.

Konuşmam’ dan dolayı başta federasyonumuzdan üyelerimizden ve Türk milletinden özür diler federasyonumuzun zarar görmemesi adına, İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu yönetim kurulundan istifa ettiğimi bilginize sunarım.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir