İsveç, yeni terör olaylarına karşı Türkiye’deki vatandaşlarını uyardı

Türkiye’de son dönemlerde arda ardına gelen terör eylemleri, İsveçlileri tedirgin etti. İsveç Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınlayarak; Türkiye’de bulunan İsveçli vatandaşlarını muhtemel yeni terör olaylarına karşı uyardı ve kalabalık ortamlarından uzak durmaları çağrısında bulundu.

Özellikle polis ve askeri bölgelerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan İsveç Dışişleri; turistik yerlere, umuma açık alanlara, kalabalık alışveriş merkezlerine dikkat edilmesi uyarısını kaydetti. İsveç medyasına yansıyan açıklamalarında Dışişleri, “Yer isimleri vermek istemiyoruz ama nereleri kastettiğimizi tahmin edebiliyorsunuzdur. O tür alanlardan, meydanlardan uzak durun.” ifadelerini kullandı.

Suriye sınırına yakın 10 kilometreye kadar alanlarda bulunulmaması çağrısı yapan İsveç Dışişleri, ayrıca vatandaşlarının Diyarbakır, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Iğdır ve Ağrı gibi şehirlere gitmemesi ricasında bulundu.

İSVEÇLİLERİN TÜRKİYE SEYAHATİ YARIYA DÜŞTÜ

Göteborg Posten gazetesi, geçen cuma yayınlanan manşet haberinde, önce IŞİD tehdidi bağlamındaki terör saldırılarının kritiğini yaptı.

Türkiye’ye turistik seyahatler düzenleyen seyahat acenteleri ile yaptığı röportajlardan oluşan geniş bir dosya haber yayınlayan gazete, Türkiye’ye seyahatlerin neredeyse yarıya indiğini ortaya koydu.

Tedirginliğe rağmen bilet satışlarının devam ettiğini söyleyen bazı seyahat acente temsilcileri, İsveç Dışişleri’nden yeni bir çağrı gelmesi durumunda bütün uçuşları ve seyahatleri durdurabileceklerini aktardılar. İrfan Güzelyurt

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir