İsveç’in 700 bin yeni konuta ihtiyacı var

İsveç Ulusal Konut, Yapı ve Planlama Kurulu’na göre, İsveç’in 2025 yılında kadar 700.000’den fazla yeni konuta ihtiyacı olacak, ancak göstergeler bu ihtiyacın zamanında karşılanmayacağını gösteriyor.

İsveç ciddi bir konut krizi ile karşı karşıya. Sadece Stockholm’de 500 bin kişi ev kuyruğunda bekliyor. Şehir merkezinde kiralık bir daire sahibi olmak için en az 20 sene sırada beklemek gerekiyor. Gençler bu sorundan dolayı anne babaların evlerinden ayrılamıyor. Başka bir şehirde üniversite kazanan gençler, ve iş bulanlar yine bu sorundan dolayı gidemiyor.

Ulusal Konut, Yapı ve Planlama Kurulu son dönemlerdeki mülteci akımı nedeniyle bu sıkıntının daha da artacağını söylüyor.

Dün Dagens Nyheter gazetesine ortak bir makale yayınlayan Başbakan Stefan Löfven, Maliye Bakanı Magdalena Andersson ve Yeşiller Partili Şehircilik, Konut ve İletişim Teknolojisi Bakanı Mehmet Kaplan, ülkenin büyüyen bu konut açığını çözmek için siyasi sürtüşmelere son vererek bu sorunun çözümü için bütün partilerden destek istedi.

Bu konuda aşırı sağcı İsveç Demokratları hariç bütün partiler ile görüşmeye hazır olduğunu ifade hükümet yetkilileri, “Sürdürülebilir bir toplum işbirliğini gerektirir. Bu nedenle, güçlü bir ülke inşa etmek için İsveç’i bir araya toplamak istiyoruz” diye yazdı.

“Bireysel önerileri tartışalım ancak, konut ihtiyacının karşılanması hedefi konusunda anlaşalım” ifadelerini kullanan yetkililer, bu sorunun çözümü için hükümetin ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarına vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir