İsveç’in bu restoranı dünyanın en iyi 50’si arasına girdi

Her yıl geleneksel olarak açıklanan Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesi açıklandı. İsveç’ten bir restoran da bu listede yer aldı.

The Diners Club World’s 50 Best Restaurants Academy tarafından 15 yıldır geleneksel olarak açıklanan Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesine girenler, New York’ta düzenlenen bir törenle ödüllerini aldı.birinci

Dünyanın en iyi restoranları listesinde ilk kez İtalya’dan bir restoran (Osteria Francescana- Modena) birinci seçildi.  Üç Michelin yıldızlı restoran, şef Massimo Bottura’ya ait. Ferrari’nin de üretildiği Modena kasabasındaki restoran, geleneksel İtalyan lezzetlerine modern bir dokunuş katıyor. Her tabağı bir sanat eseri olan Şef Bottura’nın restoranında kişi başı bir öğüne145-245 Euro arasında ödeniyor.

Listede ikinci sırayı İspanya’nın Girona kentinden El Celler de Can Roca restoranı alırken, üçüncü sırayı da ABD’nin New York kentinden 11 Madison Park adlı restoran aldı.

Dünyanın en iyi 50 restoranı listesine Türkiye’den hiç bir restoran giremezken İsveç’in Järpen bölgesinde yer alan 32 yaşındaki şef Magnus Nilsson’ın restoranı Fäviken Magasinet, 41’inci oldu. İki Michelin yıldızlı restoran Stockholm’ün 600 km kuzeyinde Åre kayak merkezine yakın Järpen bölgesinde bulunuyor. Fäviken restoranı sık sık dünyanın en izole restoranı olarak da zikredilir.

Danimarka’dan ise listede üç isim yer aldı. Başkent Kopenhag’da bulunan Noma isimli restoran 5’inci sırada yer alırken Geranium 28 ve Relæ 40’ınca sıraya girme başarısı gösterdi.

Fäviken Magasinet
Fäviken Magasinet

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir