İsveç’te 2 IŞİD üyesinin yargılanmasına başlandı

Terör örgütü IŞİD üyesi iki İsveç vatandaşının yargılanmasına dün Göteborg’da başlandı. Hassan Al-Mandlawi ve Al Amin Sultan adlı sanıkların katıldığı davada diğer 4 sanık ise Suriye’de oldukları için getirilemedi.

Duruşmada, Suriye’de 2 kişinin kafasının kesilerek öldürülmesi videosu salondakilere izletildi. Videolardan birinde sanıklardan Hassan Al-Mandlawi’nin, “Kafir öldürmek bir tavuk öldürmekten çok daha kolay bir iş” dediği kayıtlara geçti.

Al-Mandlawi, duruşmaya tekerlekli sandalye ile geldi, sanık avukatı müvekkilinin çatışmada yara aldığını ve muhakeme gücünün yerinde olmadığını iddia etti. Avukatı, müvekkilinin cezai olarak mesul tutulamayacağını ileri sürdü.

Geçtiğimiz pazartesi günü de Yunanistan’da iki İsveçli yakalanmıştı. Bunlardan Mirsad Bektasevic, Bosna’da terör suçundan dolayı 15 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Avrupa Birliği mevzuatları gereğince bütün Avrupa’da olduğu gibi İsveç’te de idam cezası bulunmuyor. İsveç’te müebbet hapis cezası da yok.

Artan terör olaylarından sonra İsveç’in suçlular için bir serbest bölge haline gelmesinin önlenmesi için alınabilecek önlemler tartışılmaya başlandı.

SAVAŞ İÇİN SURİYE’YE GİDENLERİN ÖNEMLİ BİR KISMI GERİ DÖNDÜ

Europol’e göre Avrupa ve İsveç tarihinin en büyük terör tehdidi ile karşı karşıya ve de İsveç tarihinde ilk defa terör tehlikesi seviyesini dördüncü seviyeye çıkarmıştı. En yüksek seviye ise beşinci aşama.

İstihbarat raporlarına göre, son dönemde İsveç’ten Suriye’ye savaşmak için gidenlerin sayısı 286. Gidenlerin 126’sı geri döndü, 120’si ise orada kaldı, 40 kişinin ise orada öldüğü biliniyor. Suriye’ye gidenlerin 20’sini kadınlar oluşturuyor. İsveç istihbaratının raporuna göre terör örgütüne katılanlar genelde kenar mahallede yaşayan dar gelirli, sosyoekonomik olarak en alttaki kesimlerden oluşuyor.

AİLELER, ÇOCUKLARINI MÜLTECİLERE YARDIMA GİTTİ SANIYOR

Aftonbladet gazetesi dünkü haber dosyasında terör olaylarına bulaşmış kimselerin aileleriyle yapılmış röportajlara yer verdi. Habere göre, bazı aileler çocuklarının Türkiye-Suriye sınırındaki mültecilere yardım etmek için ülkeden ayrıldığını sanıyor. Bir babanın ise “Benim oğlum kesinlikle örgüte katılmadı, o şu anda Türkiye’de ve altı aydır Arapça dil eğitimi almakta.” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

Türkiye’den Suriye’ye geçmenin çok kolay olduğunun da belirtildiği haberde, muhabirin Suriye’de IŞİD üyesi bir şahısla irtibat kurduğunu ve şahsın, “Neredeyseniz söyleyin sizi hemen alalım ve sizi sınırdan geçirelim.” dediği aktarıldı. İrfan Güzelyurd

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir