İsveç’te hangi mesleklere büyük talep var?

İsveç İş ve İşçi Bulma Kurumu (Arbetsförmedlingen), önümüzdeki yıllarda İsveç pazarında başta öğretmenler ve sağlık çalışanları olmak üzere, en büyük talebin mühendis, IT uzmanı ve inşaat işçilerine olacağını duyurdu.

Arbetsförmedlingen “Meslekler nerede?” başlığı ile duyurduğu yeni raporunda sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere rekor seviye ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Arbetsförmedlingen Kurumu Öngörü Bölüm Başkanı Håkan Gustavsson, “kamu hizmeti sunacak insan gücünde, eğitim sisteminde, sağlık sektöründe ve yaşlılara sağlık hizmeti götürmede büyük işgücü eksikliği yaşıyoruz” dedi.

Doğru eğitim almış olanlara çok büyük iş fırsatları olduğunun altını çizen Håkan Gustavsson, “eğer lise ve üstü eğitimlerinizi tamamlamadıysanız iş imkanları çok kısıtlı. Dolayısıyla gençler bu eğitimlerini tamamlamayı düşünmeli” şeklinde konuştu.

EN AZ TALEP GAZETECİLERE

Üniversite mezunları için sağlık, eğitim ve aynı zamanda IT, telekomünikasyon, elektronik ve inşaat sektöründe büyük bir talep olduğunu ifade eden Gustavsson, İsveç’te en az talebin ise gazeteciler, fotografçılar, restoran ve mutfak çalışanlarına olduğunu kaydetti.

Raporda İsveç’te işsizlik oranının yüzde 7.6 olduğuna da vurgu yapıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir