İsveç’teki işsizlerin yarısı göçmen kökenli

İsveç’teki işsizlerin yarışının ülke dışında doğan göçmen kökenliler olduğu bildirildi.

İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (Arbetsförmedlingen) öngörülerine göre, bu oran önümüzde iki yıl içerisinde yüzde 10 daha artacak.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Arbetsförmedlingen Genel Müdürü Mikael Sjöberg, açıklanan rakamlar içerisinde bu yıl İsveç’e gelen mültecilerin olmadığını belirterek, “çünkü onlar henüz sisteme iş arayanlar olarak kaydedilmedi” dedi.

Genel işsizlik rakamlarında Kasım ayında yüzde 0.8 oranında bir düşüş yaşandığını da belirten Sjöberg, işgücü pazarının da büyüdüğünü söyledi.

Sjöberg, “İşgücü piyasasında bir ikilik sözkonusu. Bir yandan, İsveç ekonomisi güçleniyor, ama diğer taraftan da bu grup insanlar hala istihdam sorunu yağıyor.” dedi.

Çok sayıda göçmen kökenlinin harika niteliklere sahip olduğunun altını da çizen Sjöberg, “ama İsveç işgücü piyasasında onların başarısını artırmak için pek çok tedbirin alınmasına ihtiyaç var. İsveç’in daha verimli, etkili bir dil öğretme programını uygulamaya sokması gerekiyor. Arbetsförmedlingen Kurumu da önyargılarla mücadele etmek işverenlerle bir çalışma yapmasına ihtiyaç duyabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir