İsveç’teki mültecilere bahara kadar yer bulunmak zorunda

Almanya’dan sonra en çok sığınmacı kabul eden ülke ola İsveç, bahar gelmeden mültecilere yeni yerler bulabilmek için hummalı bir çalışmaya girdi.

İsveç göçmen dairesi kabul ettiği sığınmacıların büyük bir kısmını turizm bölgelerindeki kamp bölgelerine yerleştirmişti. Bahar ayı yaklaşırken göçmen dairesi, gelecek turistlere yer açmak için bu bölgelere oturtulmuş 5 bin 500 adet sığınmacıyı başka yerlere taşıyabilmek için arayışa girdi. Zira bu kamp yeri sahipleri, turistler daha fazla para ödediği için gayrimenkullerini onlara kiralamak istiyorlar.

GEMİLERE BİLE MÜLTECİ YERLEŞTİRİLECEK

İsveç’e alınan mülteciler kamplara otellere pansiyonlara dağıtılmıştı. Bu sığınmacıların akıbeti konusunda Metro gazetesine konuşan Göçmen Dairesi yetkilisi Magnus Gustavsson, bahar yaklaşırken bu otellerin de boşaltılması ile birlikte 23 bin ila 27 bin arasında kişinin acilen başka bir yere intikal ettirileceğini belirtti.

Yerlerinden edilecek olan bu sığınmacıların bir kısmının gemilere yerleştirileceğini söyleyen Gustavsson, diğer kısmının ise yeni çıkarılan “Belediye Zorunluluğu” isimli yasaya istinaden diğer ilçe belediyelerine eşit oranda pay edileceği belirtti. Bu yasaya göre, paylaştırmada sığınmacıların da belediyelerin de rızasının aranmayacağı kaydedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir