İsveç’ten IŞİD’e katılımın artması, İsveçli yetkilileri kaygılandırıyor

IŞİD terör örgütüne İsveç’ten katılımların artması, İsveçli yetkilileri giderek daha fazla kaygılandırıyor. Son olarak IŞİD’e katılmak için İsveç’ten hareket eden bir genç kızın Viyana’da yakalanması ve yargılanıp hüküm giymesi, İsveç kamuoyunun dikkatini tekrar bu meseleye çevirdi. IŞİD’le mücadele konusunda halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerine hız verildi.

Aslen İsveç’in Linköping şehrinden olan 17 yaşındaki İsveçli kız, Avusturya’nın başkenti Viyana’da terör suçundan ceza aldı. İsveçli kızın Suriye’ye gidip IŞİD terör örgütü adına savaşmayı planladığı ortaya çıkmış ve bundan dolayı yargılanmıştı. Yargılama sonucunda genç kız 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İsmi açıklanmayan İsveçli kız, Viyana’da bir müddettir tutuklu bulunmaktaydı. Cezası kesinleşen genç kız, bundan sonraki süreyi İsveç’teki bir ıslahevinde geçirmesi için İsveç’e gönderildi.

ÇOCUĞUMUZ, İNTERNETTE TERÖRİSTLERİN AĞINA DÜŞTÜ

Genç kız, Avusturya’daki savunmasında Viyana’ya bir arkadaşını ziyarete gittiğini söylemişti. Duruşmada ise savcı, İsveçli kızın cep telefonu yazışmalarını okumuş ve yazışmalarda kendisinin IŞİD’e katılmak için hazırlık yaptığı ortaya konmuştu.

İsveç medyasına konuşan genç kızın anne ve babası, çocuklarının kandırılarak internette teröristlerin ağına düştüğünü belirtti. İsveçli baba, kızlarının internette bu tür dokümanları çok okuduğunu, zamanla teröristlerin yaptığını doğru görmeye başladığını ekledi.

Terör örgütü IŞİD’e Avrupa’dan katılımlarının çok önemli bir kısmının İsveç’ten olduğu kayıtlara geçti. İsveç istihbarat teşkilatı Säpo, İsveç’ten IŞİD’e yüksek oranda katılımdan dolayı okullarda bilgilendirme seminerleri vermeye başladı. Seminerler, İstihbarat öncülüğünde belediyeler, polis ve eğitim teşkilatlarının işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Devlet okullarında öğretmenlere verilen bilgilendirme raporları ve dokümanlarına göre Avrupa genelinde örgüte 3 bine yakın katılım olurken, bunun 800’e yakını İsveç’ten. İsveç’ten katılımlar ise genel olarak Göteborg şehri civarından. Angered ve Doğu Göteborg en çok katılımın olduğu bölgeler.

SONRADAN MÜSLÜMAN OLANLAR DA ÇOK KATILIYOR

Konu hakkında öğretmenlere seminer veren İsveçli Uzman Zan Jankovski, örgüte göçmenlerden olduğu kadar sonradan Müslüman olan İsveçlilerden de katılım olduğunu söyledi. Jankovski, ilk zamanlar 23 ila 30 yaşları arasındaki genç erkekler örgüte katılmakta iken son zamanlarda kızlardan katılımın çok arttığını dile getirdi.

2012 yılına kadar İsveç’ten 280 kişi Suriye ve Irak’a savaşmak için giderken 2012 ila 2015 yılları arasında savaşmaya giden İsveçli sayısı 300’e çıktı. Giden İsveçlilerin yüzde 20’si tekrar dönerken, kalanların birçoğunun öldüğü kaydediliyor.

BİLGİSAYAR OYUNLARIYLA BİLE ELEMAN DEVŞİRİYORLAR

“Öncelikle kaybedecek bir şeyi olmayan insanların kandırıldığını” belirten İsveçli Uzman Jankovski, örgütün Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağları üzerinden gençleri tuzağa düşürdüğünü, hatta bilgisayar oyunlarıyla bile örgüte eleman devşirildiğini kaydetti.

Jankovski, IŞİD’in günde ortalama 41 bine yakın tweet attığını, bu tweetleri beğenen kişilere örgütün odaklandığını ve yoğunlaştığını, bu masumları zamanla devşirdiğini söyledi. Jankovski, örgütün elinde çok profesyonel hazırlanmış propaganda videolarının bulunduğunun da altını çizdi. Jankovski, propaganda malzemelerinin içeriğinin gerçek İslam’la alakası olmadığını, tamamen sloganik ifadeler olduğunu ekledi. İrfan Güzelyurd

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir