Komedi filmi sadece ‘sulu zırtlak’ şeyler demek değil

‘Şevkat Yerimdar 2’ filminin başrollerini Özgürcan Çevik, Başak Parlak ve Senarist Yönetmen Bülent İşbilen, basın toplantısında filmi anlattı.

Bülent İşbilen, komedi filmlerinin insanı güldürürken mesaj da verebileceğini söylüyor. Filmde, kadına şiddet karşı oldukları mesajını yufka yürekli Şevkat’in ağzından verdiklerini anlatıyor.

Son dönemde en çok komedi filmleri rağbet görüyor. Her hafta yeni filmler gösterime giriyor, çekilen ve beğeni kazananların devam filmleri geliyor. Bunlardan biri de ‘Şevkat Yerimdar 2’ filmi. İnternet videolarıyla başlayan maceranın çekilen ilk filmi beğeni kazanınca devamı çekildi. Başrollerini Özgürcan Çevik ve Başak Parlak’ın oynadığı filmde bu kez eğlenceli bir düğün macerası izliyor olacağız. Önceki gün basın gösterimine katılan oyuncular ve senarist yönetmen Bülent İşbilen, sinemaseverlerin beklediğine değecek bir film olduğu görüşünde. ‘Kadına şiddete hayır!’ mesajı veren sahneler ve yaklaşık iki yıl önce yaşama veda eden Süleyman Seba’yı anan sahne, filmin dikkat çeken iki ögesi. Yönetmen İşbilen, Seba’yı andıkları sahne için, “Bir Galatasaraylı olarak çekimleri yaparken gözlerim doldu. Filmin finalinde güzel bir yere sahip.” derken Çevik, “Bu filmde rahmetli Süleyman Seba’yı biraz anmak istedik. Biz çekerken çok etkilendik.” ifadelerini kullanıyor.

Söylemesek ayıp olurdu

Yönetmen İşbilen, “Komedi filmi yapmak demek sadece sulu zırtlak şeyler yapmak demek değil, dolayısıyla insan güldürürken de mesaj verebilir.” görüşünde. İşbilen, “Şevkat gibi yufka yürekli bir karakterin sevilen kadın şiddetine karşı bir şeyler söylemesi gerekiyordu, açıkçası bunu söylemesek ayıp olurdu.” diyor. Ülkenin en büyük sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet için ise Çevik şunları söylüyor: “Kadının hak ettiği değeri görememesi daha da ötesinde kadınların çok ciddi şiddete maruz kalması hassas ve can sıkıcı bir durum.”

Adaletsizliklere kayıtsız kalamayız

Haksızlıkların karşısında, mazlumun yanında bir karakter olan Şevkat’in filmde anlatmak istedikleri var. Çevik Şevkat’in anlatmak istediklerine şöyle değiniyor: “Şiddete haksızlığa, adaletsizliklere karşı kayıtsız kalmamak. Bizim şu anda gördüğümüz bir haksızlık karşısında o anda tepkimizi vermemiz gerekiyor. Şevkat böyle bir karakter.”

Film, Pelin (Başak Parlak) ile evlilik hazırlığında olan ve düğün yapmak için dedesinden kalma evi satmak üzere Ankara’ya giden Şevkat’in (Özgürcan Çevik) talihsiz âşık Sarper (Mustafa Bilgin) ile karşılaşmasını ve sonrasında başına gelen olayları konu alıyor. Hüznü ve komediyi harmanlayan ‘Şevkat Yerimdar 2’de Çevik ve Parlak’a, Mustafa Bilgin, Aslı İnandık, Cezmi Baskın gibi isimler eşlik ediyor. Film 22 Ocak Cuma Türkiye’de günü vizyonda. NALÂN KAYA – İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir