Kiloları kolayca verin

Kilo problemini aşmak isteyen çoğu kişi yağı hayatından çıkartıyor. Ancak bilhassa süt ürünlerinde tam yağlı olanları tercih etmek daha kolay zayıflatıyor.

Salatasını yağsız yiyen, süt ürünlerini yağsız tüketen, sebzelerini sadece haşlayan, light ve yağı azaltılmış etiketli ürünler tercih eden kişiler daha kolay zayıflayacağını veya kilo problemi yaşamayacağını zannediyor. Ancak bu tedbirlere rağmen istediği sonuca ulaşamayanların sayısı hiç de az değil.

İNSÜLİN SALINIMINDA ETKİLİ

Peki, diyetlerde yağı kısmak hatta tamamen kaldırmak çözüm mü? Diyetisyen Kübra Bal, “Yıllardır yağlı beslenmenin vücut yağlarını arttırdığı zannediliyor. Fakat çalışmalar beyaz un, şeker ve şekerli içecekler gibi rafine gıdalara karşı vücuttaki insülin hormonu salınımının yağ depolanmasında etkisi olduğunu gösteriyor” dedi.

YOĞURT ÖNEMLİ

Yağsız ürünler yerine tam yağlıları tercih etmeli. Kahveyi yağsız sütle içmeye, yemeği yağsız yoğurtla tüketmeye mahkûm değilsiniz. Her gün ara öğünde 1 fincan sütlü kahve ve yemeklerin yanında birer kâse tam yağlı yoğurt zayıflamayı engellemiyor. Aksine yağlı süt ürünleri tokluk hissini artırıyor, abur cubur tüketimini önlüyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

ZEYTİNYAĞI KATIN

Diyete başladıktan 2 ila 3 hafta sonra bağırsak hareketleri azalıyor. Salatalara eklenecek sızma zeytinyağı, söz konusu sıkıntının yol açacağı problemleri ortadan kaldırıyor. 1 tatlı kaşığıyla sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Büyük bir salata kâsesine 2 ila 3 yemek kaşığı dökülebilir.

YEMEKTE KISILMAMALI

“Bir kilo sebzeye 2 yemek kaşığı sıvı yağ” kalıbından kurtulmalı. Yemekte önemli olan yağın miktarı değil cinsi. Mısır özü ve ayçiçek yağı yerine fındık yağı, tereyağı ve zeytinyağını tercih edin. Ancak yağı kısmamak, kızartmaya onay anlamına gelmiyor. Sebzeleri tencere ve fırın yemeği olarak pişirin. Karnıyarık ve mücveri kızartmadan fırında hazırlamalı.

KURU YEMİŞİ TERCİH EDİN

Üzerinde “yağsız, light, 0 yağ içerir” yazan hazır ürünler çabuk acımaya yol açabiliyor. Bunların yerine kuru yemişleri tercih edin. İkinci ara öğünde 1 avuç badem, ceviz, fındık, kaju gibi vitamin, mineral, yağ ve protein zengini atıştırmalıklar tok tutup enerji verecektir.

KABIZLIK NEDENİ

Günlük beslenmede yağı kısmak kalıcı kilo kaybı sağlamıyor. Aksine zayıflamak için yağlı besinleri sofradan tamamen kaldırmamak gerekiyor. Bütün besinleri olduğu gibi yağlı yiyecekleri de ölçülü miktarda tüketmek lazım. Ayrıca düşük yağlı beslenme, diyetlerde çabuk acıktırdığı için, sürekli atıştırma hissine ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama nedeniyle kabızlığa zemin hazırlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir