Kimlik bilgileri internette, işte Avrupalı Türkleri bekleyen tehlike!

Türkiye’de 2010 yılında seçmen olan 49 milyon kişinin kimlik bilgileri internete düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da bilgilerinin yer aldığı sızıntı da Avrupa’da yaşayıp Türkiye’de seçmen olan milyonların da bilgileri yer alıyor.

Yıllarca Türkiye’den bilgi isteyen ve yasak olan çifte vatandaşlığın peşine düşen Almanya ve Avusturya gibi bazı Avrupa ülkeleri sızan bilgilere ulaşması birçok çifte vatandaşın vatandaşlığını kaybetme tehlikesini beraberinde getirdi.

Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” bilgisini paylaştı. AP, internete yüklenen veri tabanını “Bugüne kadarki en büyük kamuya ait bilgi sızıntısı” olarak niteledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olayı ‘eski haber’ şeklinde geçiştirmeye çalışırken Ankara Cumhuriyet Savcılığı kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili Türk Ceza Kanunu’nun “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” başlıklı 136. ve “Bilişim sistemine girme” başlıklı 243. maddeleri kapsamında soruşturma başlattı.

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı ise bilgileri yayınlayan siteye erişim engeli getirdi. Ancak bilgiler başka sitelere taşındı. Verileri yayınlayan internet sitesi sunucusunun Romanya’da olduğu, web adresinin ise İzlanda’dan alındığı öğrenildi. Ancak siteye Avrupa’dan ulaşılabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir