Kız öğrencilere pozitif ayrımcılık

Sevgili Ümit Hocam!

Bizler üniversitede okuyan, aynı evde kalan kız öğrencileriz. Geçen hafta köşenizde 5 kafadar erkek öğrenciye çok güzel tavsiyelerde bulundunuz. Biz kızlar da hem dua almak hem de tavsiye almak için bu mektubu yazıyoruz. Hayatta başarılı olabilmek için yapmamız ve yapmamız gereken kuralları tecrübelerinize dayanarak yazarsanız çok memnun olup teşekkür ederiz. ÜNİVERSİTELİ KIZLAR

Değerli kızlarım!

Sizlere pozitif ayrımcılık yapıp, daha güzel öğütler vereceğim. Altından daha değerli, kulağınıza küpe olacak pırlanta değerinde tavsiyeler gönderiyorum. Huzurlu ve sağlıklı olmak için:

ŞUNLARI AZALTIN: Yediğiniz yemeği, yemeğin tuzunu… Çayın şekerini, kullandığınız eşyaları… Harcadığınız parayı, boşa geçen zamanı… Gözyaşlarını, kafaya taktıklarınızı… Kıyafetlerinizi, kuruntularınızı… Bilgisayar başında harcadığınız vakti… Telefonla uğraştığınız süreyi… İnsanlardan beklentilerinizi, televizyon izlemeyi.

ŞUNLARI BIRAKIN: Şikâyet etmeyi, çekingenliği… El âlem ne der korkusunu, mazeret üretmeyi… Başkalarını hoşnut etmek için yaşamayı, yapamam düşüncesini… Olumsuz düşünmeyi, olumsuz kelimeleri… Surat asmayı, ön yargıyı… Herkesi eleştirmeyi, herkesi düzeltmek için çalışmayı.

BUNLARI ÇOĞALTIN: Gülümsemeyi, sevmeyi… Olumlu düşünmeyi, dua etmeyi… Şükretmeyi, ayaklarınızın toprağa temasını… Sade, temiz giyinmeyi, sizi iyi hissettiren müzikleri… İçtiğiniz su miktarını, çocuklarla geçirdiğiniz vakti… Teşekkür etmeyi, selam vermeyi… Özür dilemeyi, mazur görmeyi… Alttan almayı, sevginizi hak edene vermeyi… İstikrarınızı, hayal kurmayı… Güzel söz söylemeyi, kitap okumayı… Devamlı abdestli olmayı, çok ders çalışmayı…

Eğer bunları yapabilirseniz geleceğinizden umutlu, hayatta mutlu olursunuz. Ailenize, çevrenize ve içinde yaşadığınız toluma yararlı olmanız dileklerimle Allah’a emanet olun!

BİZE YAZIN

E-mail: haberisvec@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir