Konsoloslar İstiklal’de teröre karşı kol kola

Beyoğlu ve Brüksel’de yaşanan saldırıların ardından İstiklal Caddesi’nde teröre lanet yürüyüşü gerçekleştirildi. 19 farklı ülkeden konsolosun katıldığı yürüyüşte, İstiklal’i kana bulayan patlamanın yaşandığı alana karanfil ve çelenk bırakıldı.

İstiklal Caddesi’nde 4 turistin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra dün Belçika’nın başkenti Brüksel, terör saldırısıyla sarsıldı. Dünyanın her yanından teröre lanet yağarken, İstanbul’daki konsoloslar ve ilçe belediye başkanları da İstiklal Caddesi’nde yürüyüş düzenledi.

Aralarında ABD Başkonsolosu Charles Frederick Hunter, İsrail Başkonsolosu Shai Shai Shabtai Cohen, Belçika Başkonsolosu Henri Marc Josen Vantieghem’in de yer aldığı grup, Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na gelerek, terör saldırısında hayatını kaybedenler için oluşturulan taziye defterini imzaladı. Taziyeleri Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan kabul etti. Taziye defterini imzalayan Cohen, “Terör nereden gelirse gelsin, teröre karşı birlik olmamız gerektiğini bir kez daha anladık. Brüskel’de bugün olan acı olay 3 gün önce İstanbul’da yaşandı.” dedi. Hunter da taziye defterini imzaladıktan sonra “Kaybettiğimiz terör kurbanları için acı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İmzaların ardından konsoloslardan ve ilçe belediye başkanlarından oluşan grup, patlamanın yaşandığı alana kol kola yürüdü. Yürüyüş sırasında İstiklal Caddesi’nde bulunan tramvay seferleri yapılmadı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görülürken, grup, polis koridorunda yürüdü.

‘TÜRK İNSANINDAN ALDIĞIM DESTEKE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Konsoloslar, olay yerine karanfil bıraktı. Belçika İstanbul Başkonsolosu Henri Marc Josen Vantieghem, bir açıklama yaparak teröre tepki gösterdi: “Türk insanından aldığım destek, birlik ve beraberlik için çok teşekkür ediyorum. Bugün burada olma sebebim, Beyoğlu’ndaki patlamada yanınızda olduğumuzu göstermek içindi. Birlik ve beraberlik içinde bu teröre karşı savaşmamız gerekiyor. En önemlisi burada bütün ülkelerin, terörist örgütlere karşı birlik olması. Birlik ve beraberlik içinde onlara karşı savaşırsak başarılı olabiliriz.”

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Frederick Hunter da Türkçe olarak “Büyük geçmiş olsun, Türkiye’nin başı sağolsun ve beraber olmalıyız.” dedi. Açıklamaların ardından grup, Sıraselviler’de bulunan Belçika İstanbul Başkonsolosluğu’na yürüdü. Yine güvenlik önlemlerinin yoğun olduğu görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir