Löfven: “Türkiye yanlış yöne gidiyor”

Başbakan Stefan Löfven, başarısız darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler müvacehesinde Türkiye´nin yanlış yöne gittiği uyarısında bulundu.

Devlet Haber Ajansı TT´nin haberine göre bir ziyaret kapsamında Norveç´te bulunan Löfven, başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye´de yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Löfven, Türkiye´de fikir ve ifade özgürlüğünün durumu ve gazetecilere reva görülenler göz önünde alındığında çok endişe verici gelişmeler yaşandığını söyledi.

Bunun yanı sıra Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasının da uzun vadede tehlikede olduğuna inandığını belirten Löfven, ‘Türkiye şu ana kadar sözünü tuttu ancak Ekim itibariyle vize serbestiyeti istiyor. Ancak bunun için gerekli şartlar yerine getirilmiyor, bu durumda vize serbestiyeti olmaz ve açık ki bu anlamda Türkiye yanlış yöne gidiyor.’ şeklinde konuştu.

‘Darbe girişimi sonrası ülkede durumun zor olduğunu ve yönetilmesi gerektiğini anlıyorum fakat bu darbe girişimi ile mücadele uluslararası hukuk ve insan hakları, özgürlükleri çerçevesinde yapılmalı.’ diye sözlerine devam eden Löfven, ‘bu mücadelede çok ileri gidiliyor, çok fazla insan gözaltına alınıyor ve işinden atılıyor. Bu kadar çok sayıda insanın darbe girişiminde yer aldığını ispatlamak çok zor’ şeklinde düşüncelerini ifade etti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir