Malmö’de coşkulu Dil ve Kültür Festivali

Uluslararası Dil ve Kültür Olimpiyatları’nın İsveç’teki ilk ayağı geçtiğimiz hafta sonu Malmö’de gerçekleştirilen bir program ile gerçekleştirildi. İsveç-Türk Dernekleri Federasyonu’na (FEDESTA) bağlı Malmö Akademiska Derneği tarafından gerçekleştirilen program büyük ilgi gördü.

İsveç’in en kozmopolit şehirlerinden biri hiç şüphesiz Malmö. Yüzlerce farklı kültürden insanın bir arada yaşadığı şehirde özellikle bahar ve yaz aylarında her hafta değişik milletten insanların katıldığı bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Türkiye kökenli genç eğitimciler tarafından kurulan Malmö Akademiska Derneği tarafından geçtiğimiz hafta sonu organize edilen Dil ve Kültür Festivali de bu anlamda Malmö adına büyük bir kazanım oldu.

Program, Malmö Akademiska Derneği yetkililerinden Merve Karpuz’un yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Türkiye’de gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle üzüntüsünü ifade eden Merve Karpuz, terörün her türlüsünü kınadıktan sonra Malmö Akademiska Derneği hakkında kısa bilgi verdi. Akabinde ise Sosyal Demokrat Parti’nin Skane Bölgesi’ndeki en yetkili isimlerinden biri olan Amela Hodzic bir konuşma yaptı. Konuşmasında Malmö’deki çok kültürlü yapıya dikkat çeken Hodzic, dialog ve hoşgörü mesajları verdi.

Kendisi de aslen Boşnak asıllı olan Hodzic, iki dilli ve kültürlü olmanın özellikle çocuklar ve gençler için büyük bir avantaj olduğunu ve bu avantajın İsveç’te kendilerine yeni kapılar açabileceğini söyledi. İsveç’in açık ve demokratik bir toplum olduğunu belirten Hodzic, göçmen asıllı insanların bu ülke için bir zenginlik olduğunu vurguladı. Politik çalışmalarının yanı sıra ‘‘Pamela utan P’ isimli kitabıyla da İsveç genelinde adından övgüyle söz ettiren Hodzic, konuşmasını Dil ve Kültür Festivali’ni organize ederek çok kültürlülüğe katkıda bulunan Malmö Akademiska Derneği’nin yetkililerine teşekkür ederek tamamladı.

Şehrin merkezindeki Folkets Park’ın içinde bulunan gösteri merkezinde düzenlenen festivale çok sayıda insan katıldı. Değişik kültür ve dillerde şarkıların söylendiği ve halk dansları gösterilerinin yapıldığı festivalde katılımcılar eğlenceli anlar yaşadı. Programda; Türkçe’nin yanısıra İsveççe, Kürtçe, İngilizce, Boşnakça şarkılar söylendi.

Malmö’nün yanı sıra Skane bölgesinin değişik şehirlerinden de insanların katıldığı programda ayrıca Çin, Rusya ve Bosna Hersek halk dansları gösterileri yapıldı. Programda Anadolu’nun birbirinden leziz tatları da unutulmadı. Malmö Akademiska Derneği üyesi bayanlar tarafından hazırlanan kermes büyük bir ilgi gördü. Emre Oğuz

malmo olimpiyat - 4

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

kultur

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

malmo olimpiyat - 5

malmo olimpiyat - 10

malmo olimpiyat - 8

malmo olimpiyat - 9

malmo olimpiyat - 7

malmo olimpiyat - 6

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir