Office 2016’da önemli yenilikler var

Microsoft’un popüler ofis uygulama paketinin yeni sürümü, Office 2016 piyasaya çıktı. Üç yıl sonra yenilenen sürümde önemli güncellemeler yapıldı. Bu güncellemelerin başında bulut desteği var.

Bulut destekli “Continuum” özelliği kullanıcıların farklı cihazlardan Office uygulamalarına ulaşmasını ve çalışmalarına kaldıkları yerden devam etmesini sağlıyor. Eşzamanlı yazma özelliği sayesinde birden fazla kişi aynı anda aynı dosya üzerinde çalışabiliyor, birbirlerinin yazdıklarını görebiliyor. Ekip çalışanları Skype üzerinden iletişim kurabiliyor. Bu yönüyle Office 2016, benzer çalışma ortamı sunan Google Drive’a rakip olarak karşımıza çıkmakta.

Windows Hello özelliği kullanıcının göz bebeğini tarayarak özel dosyalara güvenli erişim imkanı sunuyor. Ses komutlarını tanıyan Cortana servisi bir dijital asistan görevi üstleniyor. İstenen bir özelliği aramayı sağlayan Tell Me özelliği ise klasik Clippy uygulamasını hatırlatıyor. Ayrıca Microsoft Bing servisiyle arama yapmak da mümkün. Microsoft yeni ofis uygulamasında önemli bir iş planı değişikliğine de gitti. Artık kullanıcılar Office 365 servisine abone olup, ofis paketinde sürekli güncelleme alabilecek. Böylece Microsoft birkaç yılda büyük değişiklikler yapmak yerine, bu abonelik üzerinden sürekli ama ufak güncellemeler yapıp ürünlerini iyileştirecek.

iOS ve Android uygulaması da çıktı

Office 2016 paketinde Word, PowerPoint, Excel, OneNote, Outlook, Project, Visio ve Access gibi uygulamalar yer alıyor. Office 365 paketini alan kullanıcılar OneDrive, Skype For Business, Delve ve Yammer gibi uygulamaların en güncel sürümlerine de erişebiliyor. 47 farklı dilde hizmet veren uygulamalar Windows 7 ve sonrasındaki işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. PC ve Mac versiyonları olan paketin iOS ve Android versiyonları da mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir